FUAT BULUT - ÖZEL

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’i ziyaret eden AK Parti Bağlar Belediye Başkan Adayı Bedirhan Akyol, İmtiyaz Sahibimiz Hüsnü Pervane ile görüşerek, ilçede tespit ettikleri sorunları ve seçilmeleri haline hayata geçirmeyi düşündükleri projeleri anlattı.

Aslen Mardin Derikli olan Bedirhan Akyol, Diyarbakır’da doğmuş, Bağlar ilçesinde büyümüş bir isim. Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi mezunu olan Akyol, 25 yıldır inşaat sektöründe. Diyarbakır, Antalya, İzmir ve İstanbul’da onbinlerce konut inşası bulunan Akyol, 31 Mart seçimlerinde AK Parti Bağlar İlçe Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’i ziyaret eden Akyol’a en önemli projelerinin neler olduğunu sorduk. İşte Akyol’un anlatımları:

“EN ÖNEMLİ SORUN KONUT VE BARINMADIR”

“Günün 24 saatini Bağlar’da geçiren biri olarak ilçenin sorunlarının ne olduğunu biliyorum. Çünkü burada büyüdüm, akrabalarım çoğu burada ikamet etmekte. İş hayatına atıldıktan sonra başta Bağlar’daki spor kulüpleri, madde bağımlıları ile mücadele dernekleri, sokak çocukları alanında çalışma yapan kuruluşlara sürekli yardımım oldu. Aday olmadan önce de esnaflarla, halkla iç içe oldum. Her şeyden önce Kürdüm ve polis-asker koruması olmadan seçim çalışmalarımı da anadilimle yapıyorum. Seçime kadar da her eve ve her esnafa konuk olup sorunlarını, taleplerini dinleyeceğim.

Buranın en önemli sorunu konut ve barınmadır. Deprem nedeniyle Bağlar’daki binlerce ev zarar gördü. Kentimize yakın mesafede olan ve deprem uzmanlarının uyarıları doğrultusunda Bingöl ve Yedisu’de deprem beklentisini de hesaba katarsak insanlarımızı ölüme terk edemeyiz.

“PROJEMİ CUMHURBAŞKANIMIZA DA SUNACAĞIM”

Kentsel dönüşüme çok önem veriyorum. Göreve ilk geldiğim gün buranın kentsel dönüşümünü yapacağım. Karacadağ bölgesinde yüz binlerce taşlık ve devlet hazine arazileri var. Bu insanlarımıza tek katlı evler yapacağız. Bu benim 10 yıllık projemdir. Adıyaman bölgesinde yapmaya başladık zaten. Diyarbakır’da da Bağlar’da kiracı olan, yoksul olan, depremzede olan vatandaşlarımızı tespit edip Karacadağ bölgesindeki arazilerde 150 metrekare tek katlı, 150 metre karede bahçesi olacak şekilde evler yapacağız. Ve bu insanlar çok cüzi paralarla, kira öder gibi ev sahibi olacaklar.

Bağlar’da riskli binaları yıkıp, tek katlı evlerde barındırmak istiyorum. Cumhurbaşkanıma da sunacağım ilk ve en önemli projem budur.

KADINLARA MESLEK EDİNME KURSU VE KADINLAR KIRAATHANESİ

İkinci projem de kadınlara meslek edinme kurları açacağım. Ayrıca 4 adet kadın kıraathane düşünüyorum. Bölgemizde devasa Göletli Park yapacağım. Hashavar Köyü’nde büyük bir dere var. Taşlık bir alan. Derenin önünü kapatıp büyük bir gölet yapacağız. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarıyla burayı halkın nefes alacağı bir yer haline getireceğiz. Taşlık arazilerin olmadığı yerlerde de serada tarımsal üretim yapacağız. Ve bu konuda halkımızı teşvik etmek için her türlü desteği vereceğiz.

“YERİNDE DÖNÜŞÜM İSTEYENLERİN EVİNİ YENİLEYECEĞİZ”

Kentsel dönüşümü yaparken halkımıza soracağız. Yerinde dönüşüm isteyenin yapısını yerinde yapacağız. İstemeyeni ise dediğim gibi Karacadağ bölgesindeki hazine arazisinde ferah evler yapacağız. Ayrıca bir Toplu Konut Projem var. Maddi durumu düşük olan, kirada olan insanları ev sahibi yapmak istiyorum. Ayda 2 bin TL ücretle ev sahibi olabilecek gariban halkımız. Belediye olarak kooperatif kuracağız. Ekibimle tespiti yapacağız. İnşaat sektöründen gelen biriyim. Maliyetin en düşük nasıl olabileceğini çok iyi biliyorum.

Mevcut olarak Bağlar Belediyemizin eksik kalan yönleri var. Onları tespit ediyoruz. Biz de o yanlışa girmemek için, onun önüne almak için notlarımızı alıyoruz.

Seçim çalışmaları kapsamında esnaflarımızı tek tek ziyaret ediyorum. Gördüğüm ilgiden çok memnunum. Seçim sürecinde de Bağlar’da ikamet eden tüm hane ve işyerlerini tek tek ziyaret edeceğim. Sorunlarını, taleplerini dinleyeceğim.

“HALKIMIZIN EMRİNDE OLACAĞIM”

Hiçbir ayrım yapmaksızın Bağlar halkının emrinde olacağım. Silvan, Ergani, Mardin’den gelip aday olmadım buraya. Günün 24 saatini Bağlar’da geçiren biriyim. İnsanlara daha iyi hizmet getireceğime inanıyorum. Bağlar’ı değiştireceğiz.”

Editör: Fuat BULUT