Kitlesel basın açıklamasında konuşan DEM Parti Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, katliamda ölen 103 kişinin barış için alana geldiğini belirterek, "Onlar toplumun barış taleplerini dile getirmek için buradaydılar. IŞİD barbarlığına karşı buradaydılar" dedi. “Katliam yapanlar yargılanmadı, IŞİD karşısında mücadele edenler, dayanışma çağrısı yapanlar yargılandı” diyen Bakırhan, şöyle devam etti: 

“ÇÖZÜM DEMOKRATİK SİYASETİ YARGILAMAK DEĞİL”

“Biz bu yargılamaları tanımıyoruz, bir suç varsa IŞİD işledi, ona göz yumanlar işledi. Demokratik siyaset yürütenler suçlu değil, asıl yargılanması gerekenler bizleri yargılıyorlar. Dolasıyla bu karar yok hükmündedir. Arkadaşlarımız bu mücadeleyi devam ettirecektir. İç siyaseti, IŞİD katliamları ile dizayn edenler bir gün demokratik yargı önünde hesap verecektir. Bizlerden IŞİD’e alkış çalmamızı isteyenler kusura bakmasın, IŞİD daha bitmedi. IŞİD hala Rojava’da, Irak’ta dünyanın dört bir yanında örgütlenmeye devam ediyor. Bizler Gültanlar gibi Leylalar gibi IŞİD karşıtı mücadelenin yanında olacağımızı belirtiyoruz. Demokratik siyaset pes etmedi, bütün baskılara rağmen, cezalara rağmen bir biçimiyle kendi yolunda akmaya devam etti. DEM Parti’nin HDP’den bir farkı yok. Çözüm demokratik siyaseti yargılamak değil, demokratik siyaset yargılandığı sürece bu ülke kaybetti.”

KOBANİ DAVASI MÜZAKERE İÇİN ZEMİN OLABİLİRDİ”

Kobani Davası’nda siyasetçilere verilen cezalara tepki gösteren Bakırhan, “Bugün bu çeteler ülkede çeteler cirit atıyor. Geçmişte Susurluk vardı, bugün Susurluk gibi mafya örgütleri Türkiye’nin dört bir yanındadır. Türkiye Teksas’a dönüştü. Siyasetçilerin güpegündüz sokak ortasında vurulduğu, partilerin kapatma davası açıldığı, sendikaların haklarını talep edemediği ortamda, çeteler kırmızı plakalı araçlarla insanları katlediliyorlar. Bunun tek sebebi var Kürt sorunun çözümsüz kalınması. Tek bir sebebi var; müzakere ve diyaloğa dayalı olmayan yol ve yöntemlerin benimsenmesidir. Kobane davası aslında bu diyalog ve müzakere zemini için, iktidar için bir fırsat olabilirdi. Bu fırsatı tepenlere yine geçmişteki karanlık yöntemleri ikinci yüzyılda da Kobane davası aslında bu diyalog ve müzakere zemini için, iktidar için bir fırsat olabilirdi. Türkiye’ye uygulamaya çalışanlara sesleniyoruz; demokratik siyaset ayakta, demokratik siyaset 12 metre karelik arkadaşlarımız konulunca bitmiyor. Biz bugün nasıl burada mücadele ediyorsak, ceza alan arkadaşlarımız da mücadelesini ediyor. Bu katliamların peşini bırakmayacağız.” 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ