Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 13 Mayıs'ta geçirdiği beyin kanaması ardından kaldırıldığı Tekirdağ Şehir Hastanesi'nde 23 Mayıs'ta yaşamını yitiren 27 yıllık hükümlü Ergün Akdoğan, memleketi Tunceli’in Hozat ilçesinde defnedildi. 

Xozat Cem Evi'ndeki törenin ardından Akdoğan'ın cenazesi, Çaytaşı köyü Ağweşi mezrasına götürüldü. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yöneticileri, Dêrsim Belediye Eşbaşkanı Cevdet Konak ile çok sayıda kişi törene katıldı. 
 
DBP Eş Genel Başkanı Uçar, cezaevinde hasta tutsakların durumuna dikkati çekti. Cezaevlerinde binlerce hasta tutsak olduğunu söyleyen Uçar, "Büyük bir işkence ve baskıyla karşı karşıyalar. Hastaneye gidemiyor, mahkeme hastane ve hapishane arasındaki üçgende en ağır şartlar altında yaşam sürüyorlar" dedi. 
 
Tüm bunlara karşı cezaevlerinde mücadele ve direniş olduğunu da vurgulayan Uçar, "Ağır hastalıkları, devletin göstermiş olduğu bütün şiddete rağmen vazgeçmedikleri o özgürlük inancıdır. Bugün biz burada sadece Ergün arkadaşı değil, biz Ergün arkadaşın şahsında mücadelemizi, dilimizi, kimliğimizi, özgürlüğümüzü ve toprağımızı sahipleniyoruz. Bir kez daha mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum. Sözümüz olsun mücadelesini sahipsiz ve hasta tutsakları sahipsiz bırakmayacağız. Hak etikleri özgürlük gelene kadar her yerde yan yana mücadele etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
Konuşmaların ardından Akdoğan'ın cenazesi aile mezarlığına defnedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ