DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, kendilerini ziyarete gelen Cumartesi Anneleri'nin taleplerini ve mağduriyetlerini gündeme getirdi.

Cumartesi Anneleri'nin Eylemlerine Izin Verin4

Ekmen, "1992 yılında İstanbul’da kaybedilen Hasan Ocak’ın kızı Maside Ocak ve 1995 yılında gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun ile insan hakları savunucusu Sebla Arcan, Meclis’te bir dizi ziyaret gerçekleştirdi ve Parti’mizi temsilen biz de kendileriyle görüştük dedi" dedi.

Ailelerin temel talepleri 

Bu görüşmede Cumartesi Annelerinin temel talebi; yaklaşık 30 yıldır sürdürdükleri bu sembolik mücadelenin 2018 yılından bu yana yaşadığı engellemelere kalıcı bir son verilmesidir diyen Ekmen, bugüne kadar yaşanan engellemelerle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin iki ayrı ihlal kararı verdiğini fakat yerine getirilmediğini hatırlattı. 

“Cumartesi Annelerinin eylemlerine izin verin

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yaşanan mağduriyetleri kabullenerek "sorunu en kısa zamanda çözeceğiz" açıklamasından sonra Cumartesi Annelerinin 10 kişilik temsili bir heyetle bu haftalık eylemlerini gerçekleştirdiğini belirten Ekmen, bunun yetersiz olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nin tespit ettiği hak mağduriyetinin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti. 

Cumartesi Anneleri'nin Eylemlerine Izin Verin3

150 aileden oluşuyorlar

Bu toplantılara katılmak için bazen bir kişiyle bazen birkaç kişiyle gelen yaklaşık 150 aile olduğunu söyleyen Ekmen, buna rağmen bugüne kadar bu eylemlerde herhangi bir taşkınlık, bir saldırganlık ve hatta polisin eylemi engelleme girişimine rağmen kendilerine yönelik bir mukavemet yaşanmadığını ifade etti.

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA