31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için adaylar çalışmalarına başladı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Mezopotamya Ajansına(MA) konuştu.

Kentin herkesin içinde olduğu bir meclis yapısıyla yöneteceklerini söyleyen Bucak,  çoğu zaman belediyeden çok halkın içinde olacaklarını belirterek, Meclis toplantılarını halka açacaklarını ve kentle ilgili kararları halka soracaklarını ifade etti.

DİL, UYUŞTURUCU, FUHUŞ VE YOKSULLUK SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ ÖNCELİKLİ OLACAK

Seçimleri kazanmaları halinde sorunlarına karşı ne yapacaklarını anlatan Hatun, “Kürtçe neredeyse pazarda kullanılmayacak seviyelere geldi. Bu kültürümüzü de zayıflatıyor. Bu zayıflama beraberinde yozlaşmayı da getiriyor.

Kentin kanayan ciddi bir yarası var. Uyuşturucu ve fuhuş gibi durumlar. İlk mücadele ağları buralardan başlamalı. Çünkü çürüyen bir topluma evrilten bir start verilmiş sistem tarafından. Buna engel olmak gerekiyor. Bir kamplaşma ve çeteleşme süreçleri var.  Yoksulluk da birinci öncelik mücadele edilmesi gereken noktalardan.

Doğduğun yer aynı zamanda doyduğun yer olmalı. Göç etme ciddi bir mesele. Okuyan nesillerin kentleri terk etmesi geleceğimizi karartan bir boyuttadır. Gençlere dönük kampanya yapacağız. Bütün ilçelerde halkın birinci öncelik önümüzde koyduğu şeyler var. 17 ilçenin dosyasını oluşturduk. Onların bize aktardığı şeyler var. Onlar içerisinde öncelik şeyler varsa onlara da öncelik vereceğiz” dedi.

“KENTİ RANTA AÇACAK İMAR ÇALIŞMASINDA BELEDİYE OLMAYACAK”

Bucak ve Hatun ile yapılan geniş çaplı röportajın öne çıkanları şu şekilde:

*Nereye aday olduğumuzun bilincindeyiz. Yılmadan, halkımızla birlikte bu yolda doğru bir şekilde yürüyeceğiz.

*Herkesin sözünü söylediği bir mekanizmayı açığa çıkaracağız.

*Toplumu bertaraf edip, icra köşelerde yeni gettolar oluşturma gibi işlerde yer olmayacağız. Bunu yapan herhangi bir devlet kurumunun da karşısında olacağız.

* Kentte ranta yol açacak, birtakım sermayedarların kalkınmasına yol açacak ve onlar için kentin imar planını bozacak imar çalışmasının içerisinde belediyemiz olmayacak.

*Sur bizim onurumuzdur. Direniş kalesine sahip çıkacağız. Ucube yapıların yıkılması için çaba sarf edeceğiz. Rant ve talan için gözü burada olan hiç kimseye peşkeş çekmeyeceğiz. Buraya göz dikenlere karşı barikat öreceğiz.

“ÇALIŞMALARIMIZA GENÇLİK ÖNCÜLÜK ETSİN”

*İhaleler kentli olana verilecek. Yandaş, rantçı kimseye bir proje ürettirmeyeceğiz. Bütün projelerimiz bu halkın çıkarları için olacak, yoksullar, gençler, çocuklar, kadınlar için olacak.

*Çalışmalarımıza gençlik öncülük etsin. Projenizi çıkarın gelin. En çok gençlerle çalışacağız. Biz toprak, onlar fidan olacak. Yağan her yağmur yeniden inşa sürecini başlatacak.

* Çocuk diş hizmeti veren bölüm kuracağız. Çocuk köyleri kurabiliriz. Çocuklar için bilim ve teknik müzesi de çok heyecan uyandıran bir proje olabilir. Kantin ve beslenme desteği vereceğiz.

“TOPLU TAŞIMAYI KONFORLU, ERİŞİLEBİLİR, UCUZ VE EKOLOJİK YAPMALIYIZ”

*Toplu taşımayı konforlu, erişilebilir, ucuz ve ekolojik yapmalıyız. Bu kentin demiryoluna ihtiyacı var. Araç trafiğine kapalı alanların sayısını arttırmalıyız. Daha çok yaya, daha az araç olmalı.”

Kaynak: (HABER MERKEZİ)