Hatimoğulları, “Artık Türkiye’de erken seçimin koşulları oluşmuştur. Hakkâri’den Türkiye kamuoyuna çağrımızdır. Türkiye derhal erken seçime gitmelidir” dedi.

Hakkâri Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepkiler sürerken, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar, KESK binasında kentteki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarıyla bir araya geldi.

Burada konuşan Hatimoğulları, AKP ve MHP’nin gayrimeşru olduğunu belirterek, “Gayrimeşruluklarını bir kez daha tescillemişlerdir. En son seçimlerdeki aritmetiğe baktığımızda halkın desteğini kaybetmişlerdir ve bizden siyasi intikam almaktadırlar. Bu kayyımı bir daha atamalarının bir nedeni budur. Bir nedeni de belediyelerin maddi kaynaklarını kendi kaynakları haline getirebilmek ve yandaşlarına peşkeş çekmektir. Bu gayrimeşru Saray yönetimi ve ortağı derhal istifa etmelidir. İstifa etmiyorlarsa Türkiye derhal erken seçime gitmelidir. Artık Türkiye’de erken seçimin koşulları oluşmuştur. Erken seçim çağrımızı da kayyım rejimini genişletmek için odak olarak seçtikleri Hakkâri’den bütün Türkiye kamuoyuna yapıyoruz. Türkiye derhal erken seçime gitmelidir” dedi.

'TÜRKİYE HAKLARI KAYYIMI KABUL ETMİYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Hakkâri bunun ilk adımı olmuştur. Hukuk gereğini yapmıştır. Bundan sonra da yapmaya devam edecektir”” sözlerine cevap veren Tülay Hatimoğulları, “Halkın iradesi tanımamak konusunda adeta ant içmişçesine kayyım politikasını sürdürme konusunda verdikleri mesajla belli ki bunun devamını getirecekler. Buradan kendilerini uyarıyoruz. Türkiye’de artık kayyım rejimine hiç kimse müsamahakâr davranmıyor, davranmayacak. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında DEM Partiye hayatı boyunca oy vermemiş belki de oy vermeyi düşünmemiş farklı düşünen insanlar dahi kayyım rejimine karşı çıkıyor. Bu önemli bir konudur. Türkiye ve Avrupa’da herkes kayyım rejimine hayır diyor. AKP, Erdoğan ve küçük ortağı bu ülkeyi uçurumun derinliklerine sürüklüyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Türkiye halkları bunu kabul etmiyor çünkü bu meşru değildir bir darbedir" diye konuştu.

HAKKARİ IRAK VE İRAN SINIRIYLA İŞTAHLARINI KABARTIYOR

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kürlerin iradesinin defalarca gasp edildiğini ifade ederek, “Türkiye halkları bu irade gaspçılarına, yolsuzluk ve zulümle bu ülkeyi yönetenlere bir sarı kart gösterdi. Ama belli ki onlar kırmızı kart görmek istiyor.  Hakkari Irak ve İran’a sınırıyla onların iştahını kabartan bir sınır kentimizdir. Kriminal işlerle uğraşıyorlar. Çetelerle ve mafyalarla kol kola siyaset yapıyorlar. Buradan geçirdikleri tozlarla kendi iktidarlarını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Suç İçişleri Bakanının o geçişler için önemsediği kentlerden birisi Hakkari’dir. Birçok sebepten dolayı burayı gözlerine kestirdiler, kayyım atadılar. Allah aşkına Kürt ne yapsın? Siz de bu soruyu sorun. Devlet dairesinde sorun, çavuşa söyleyin, polise söyleyin, komşunuza söyleyin” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ