Fuat Bulut – Özel Haber

Diyarbakır’da 1990 yılında haftalık yayın yapan Yeni Ülke Gazetesi Diyarbakır Temsilcisi iken 1991 seçimlerinde milletvekili seçilip siyasete atılan Leyla Zana, Meclis’teki Kürtçe yemin krizinden sonra Kürtlerin gönlünde taht kurdu. Bu kriz sonrası listesinden seçime girdiği SHP’den istifa eden Zana, DEP’in kurulmasıyla bu partiye geçiş yaptı. ABD’de yaptığı bir konuşma sonrası 2 Mart 1994 tarihinde Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Orhan Doğan, Sedat Yurttaş, Hatip Dicle, Selim Sadak ve Mahmut Alınak ile birlikte tutuklandı. 8 Haziran 2004’te tahliye olan Leyla Zana, yaptığı üç ayrı konuşma nedeniyle her ne kadar davalık olsa da ceza almadı. 

VEKİLLİĞİ “DEVAMSIZLIK”TAN DÜŞÜRÜLDÜ

Üç seçimde TBMM’ye giren Leyla Zana, 8 yıl önce aldığı karar gereği siyaseti bıraktı ve Silvan’daki köyüne yerleşti. Zana’nın bu süreçte (11 Ocak 2018) “devamsızlık” nedeniyle vekilliği düşürüldü. 

DEM PARTİ’NİN SEÇİM ÇALIŞMALARINA KATILIYOR

Yaklaşık 8 yıl aradan sonra ilk kez Duvar Gazetesi’ne mülakat veren ve Kürt sorununun demokratik çözümüne dair tahliller yapan Leyla Zana, Diyarbakır’daki final Newrozu’nda sahneye çıktı. Daha sonra DEM Parti’nin Hani, Dicle, Hazro ve Sur’daki seçim çalışmalarına katılan Leyla Zana, Kürt seçmenden büyük ilgi görüyor. Zana’nın katıldığı her seçim çalışması, miting havasında geçiyor.

Muhabir: Fuat BULUT