FARUK BALIKÇI

Kimileri işten kaytarmış Newroz’a katılmıştı. Türkiye’de hiçbir mitingde, konserde rastlanmayan kalabalık, her yıl olduğu gibi yine Diyarbakır Newroz’unda toplanmış. Çünkü, Diyarbakır Newroz’u mesajların tek adres yeridir. Beklenti ve umudun adresidir.

Adsız Tasarım 2024 03 21T170305.840

Ancak yine çok sıkı kontrollerden geçilerek alana girişlerine izin verildi. 3 ayrı kontrol noktasında üst araması yapıldı. Kalem ve çakmaklar alındı. Yeşil-kırmızı-sarı renkli fularla geçişlere izin verilmedi. Platform ile kitle arasına 6 metre uzunluğunda tel örgü çekilmesi ise gazetecilerin kalabalığı net görüntülemesini engelliyordu.

Bu yıl ki Newroz protokolü de gazetecilerin ilgisini çekti. Protokolde bulunan Leyla Zana, Mehmet Öcalan, Tuncer Bakırhan, Sezgin Tanrıkulu gazetecilerin ilgi odağı haline geldi. Uzun yıllardan sonra Newroz’a katılan Zana ise oldukça mutluydu. Ve bu mutluluğunu halaya katılarak belli ediyordu.

Adsız Tasarım 2024 03 21T170327.659

Newroz’da ön plana ‘Öcalan ve Barış’ mesajı çıktı. Konuşmacılar, 2013 Newroz’undan bahsederek Öcalan ile diyaloga girilerek barış şansının yakalayabileceklerinden bahsetti.

Muhabir: FARUK BALIKÇI