Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kavşak, sokak ve caddelerde dilenen ve dilendirilen çocuklara yönelik gerçekleştirdiği denetimlerde dilenen 132 kişiye 81 bin 444 lira idari para cezası kesti.
Zabıta Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, insanların manevi ve dini duygularını istismar ederek dilencilik yapanlara yönelik denetimlerini sürdürüyor.
Merkez ilçelerde bulunan kavşaklarda, vatandaşların yoğun olduğu cadde ve sokaklarda tek başına dilenen ya da ailesi tarafından zorla dilendirilen çocuklar yakalanarak gerekli işlemler yapılmak üzere Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edildi. 2023 yılı içerisinde dilencilik yapan 3 bin 457 şahsa müdahale eden ekipler, şahısların üzerindeki 35 bin 578 liraya el koydu.
Ekipler ayrıca 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında dilenen 132 şahsa ise 81 bin 444 lira idari para cezası kesti. Duygu istismarı yapan dilencilere itibar edilmemesi konusunda vatandaşlara uyarıda bulunan ekipler, trafik ışıklarında dilendirilen çocukların can güvenliklerini olmadığını ailelerinin çocukları koruması gerektiğini konusunda bilgilendirdi.
Zabıta Daire Başkanlığının dilencilere yönelik çalışmalarına diğer kurumlarla koordineli olarak daha kapsamlı bir şekilde devam edeceği belirtildi.