HABER - Zafer TÜZÜN

Diyarbakır Fethi’nin 1385’nci yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlik kapsamında Dicle Üniversitesi Fetih Camisi'nden sabah namazı sonrası meşaleler eşliğinde başlayan yürüyüş, Hz. Süleyman Camisi'ne kadar sürdü. Cami yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte de Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Celal Büyük dualar okudu.

Diyarbakır’da Fetih Yürüyüşü2
Vali Ali İhsan Su, İslam dininin hoşgörü, sevgi, kardeşlik ve barış dini olduğunu belirterek, “Ülkemizin her yerinde, her karış toprağında şehitlerimizin kanları var. İnşallah kıyamete kadar camilerimizde ezanlarımız dinmeyecek, gönderlerimizden bayraklarımız inmeyecek. O günden bugüne nice şehitler verdik, gazilerimiz oldu ama her zaman vatan topraklarına sahip çıktık. Vatanımıza, toprağımıza ve mukaddesatımıza sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Diyarbakır'ımızın Fethi'nin 1385. yılını tebrik ediyorum” dedi.

Diyarbakır’da Fetih Yürüyüşü3
Daha sonra Türk Kızılay Diyarbakır Şubesi’nce yürüyüşe katılanlara çorba ikram edildi. Etkinliğe, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Büyükelçi Hakan Çakıl, Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, merkez ilçe kaymakamları, kamu kurumlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Muhabir: Zafer TÜZÜN