Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Diyarbakır Hayvan Borsası, pazar günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı öncesi hareketlendi. Sabahın erken saatlerinde hınca hınç dolan borsada, uygun fiyata kurbanlık almak isteyenler ile satıcılar arasında kıyasıya bir pazarlık yapılıyor.

Hauvan Borsası 5

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan kurban satıcıları, Türkiye'ye 37 bin ithal hayvan girişi olduğu için Hayvan Borsası'nda fiyatların çok düştüğünü söylediler. 

Hauvan Borsası 2

37 BİN İTHAL HAYVAN GİRİŞİ OLDU

55-60 kiloluk büyükbaş hayvanını 55 bin TL'den 46 bin TL'ye satan Ferdi Şahin, bayram öncesi Türkiye'ye 37 bin ithal hayvan girişi yapıldığını ve bu nedenle satışların olumsuz etkilendiğini söyledi. Şahin, "Şu an kurbanlıkları uygun fiyatlara satıyoruz. Normalde daha pahalı olması gerekiyor. Ama hem ithal hayvan girişlerinden dolayı hem de satış olsun diye düşük fiyatlara satıyoruz" diye konuştu.

Hauvan Borsası 3

GÜNLÜK YEVMİYESİNİ ÇIKARIYOR

Canlı Hayvan Borsası'na sabahın 3'ünde gelip 10'unda eve gittiklerini belirten Muhammed Kaçer, ise şunları söyledi: "Yem pahalı, bir hayvanı beslemek çok masraflı ve zahmetli. Bu yükseliş bu şekilde devam ederse artık hayvan beslemeyeceğiz ve elimizde kalanlar da telef olacak. Sabah iki büyükbaş hayvan buradan aldım. Birini 110 bin, diğeri de 55 bin TL'ye aldım. 2 bin TL farkla satıyorum. Günlük yevmiyemi çıkarıyorum."

Hauvan Borsası 1

ALICI VE SATICI ARASINDA SIKI PAZARLIK

Pazarlıkları kızışan Abdulgani görmüş ile Şeyhmus Dağ ise, Halil adlı büyükbaş üzere el sıkışıp 55 bin TL'ye anlaştı. Halil’i 55 TL'den satan Şeyhmus Dağ, "Hayvan sahibi ucuza, alıcı da pahalıya aldığına inanıyor. Satış yapabilmek için fiyatı indirmek zorunda kalıyoruz. Şu an burada Konya, Isparta, Ankara İstanbul, Kütahya, Burdur, Afyon'dan gelen alıcılar var. Diyarbakır'dan Türkiye'nin dört bir yanına hayvan satıyoruz" dedi.

Hauvan Borsası 4

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA