ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Fatma TEMEL

Diyarbakır'da alışverişin kalbi olan merkez Bağlar İlçesi'ndeki esnaf adeta kan ağlıyor. Esnaf ve vatandaşların derdi ortak. “Eski bayramlardan eser kalmadı” diyorlar. Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala Gazetemiz Güneydoğu Ekspres çarşı-pazarın nabzını tuttu.


ESNAFLARIN SIKINTISI BÜYÜK

Mesut Baran: "Bu bayram beklentilerimizi karşılamıyor. Eski bayramlar yok. İnsanlar maddiyattan dolayı geri çekilmiş durumda. İstediğimiz gibi gitmiyor. Bakın tezgâhların etrafı bom boş, alım gücü yok. Fiyatları da uyguna vermeye çalışıyoruz, ama gitmiyor. Ürünler olduğu gibi yerinde duruyor." 
Ferhat Baran: “Hükümet zam yapıyor, bizde indirim yapıyoruz. Bizde enflasyon yok. İş yok, malı ucuza veriyoruz. Zararına çalışıyoruz. Çark dönsün diyoruz. 60 liraya aldığım ürünü 50 liradan satıyorum. Çocuk giyim ürünleri satıyorum. Millet bayramsız kalmasın diye veriyoruz. Hayır görsün. Devlet alıyor, biz veriyoruz ne yapalım?”

Diyarbakır’da Siftahsız Bayram5


İrfan Bayram: "Yoğun olması gereken saatlerde oturup telefonla uğraşıyoruz. İş yok, güç yok. Ekonomik kriz herkesi vurmuş. 10 liralık ürünü ertesi gün 15 liraya alıyorsun. 100 liraya sattığım mala 150 lira diyorum, ama kimse almıyor. Geçen yıla nazaran ürünlerde yüzde 100 oranında artış oldu. Onun dışında ev ve dükkân kiraları da arttı. Sıkıntı büyük ama sabredeceğiz. Her sıkıntının sonu ferahlıktır diyelim."

Diyarbakır’da Siftahsız Bayram4


Servet Aktaş: “Halk perişan Ekonomik olarak sıkıntıdayız. Biz esnaflar değil halk daha çok sıkıntıdadır. Her şey ikiye katlanmış almış başını gidiyor. Esnaflar az çok ekmeklerini götürebiliyor. Ama yoksul bir halk var. Satışlarımız normaldir, başkasına muhtaç olmuyoruz."

Diyarbakır’da Siftahsız Bayram3


HALK: BİR KIZIM VAR KIYAFET ALAMADIM

İkram Çeleng: "Bayram için alışverişe geldik, ama bakıp alamıyoruz. Bayrama üç dört gün kaldı bizde bayram için alışveriş yapalım dedik, ama fiyatları görünce bir şey alamadık. Zaten emekliyim maaşımda yetersiz. Sabahtandır geldik bir parça aldık o terzide şuan. İnsanlar fakirler nasıl alsınlar?" 
Nurgül Tunç: "Bayram için alışverişe geldim, ama fiyatlar çok pahalı. Bir çocuk takımı bin lira olmuş alamıyoruz. Bir kızım var kıyafet bakmaya geldim. Onu da alamadım. İnşallah düzelir."

Kaynak: Güneş OCAĞA / Fatma TEMEL