Güneş OCAĞA - ÖZEL HABER 

Diyarbakır'da özel halk otobüslerinin ücretsiz kartlı yolcuları taşımama sorunu gittikçe büyüyor. Bu duruma isyan eden vatandaşlar, ücretsiz kart bilmecesinin biran önce çözüme kavuşmasını bekliyor.

KOOPERATİFLER ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Öz Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Fesih Kaya, bu soruna dair daha önce belediye yetkilileriyle görüşme sağladıklarını, belediyenin taleplerini karşılayacağına dair söz verdiğini, fakat SS 53 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin işi inada bindirdiği için sorunun çözülmediğini söyledi.
 

SAADECE BİR KOOPERATİFE BAĞLI OTOBÜSLER ÜCRETSİZ YOLCULARI TAŞIYOR

Belediye ile anlaşamayan SS 53 Nolu Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin ücretsiz yolcu taşımadığını belirten Kaya, "Bizim kooperatife bağlı olan özel halk otobüsleri yolcu taşıyor. Diğer kooperatif taşımadığı için bu bir soruna dönüştü" dedi.
Diyarbakır'da Ücretsiz Kart Bilmecesi 1

GÖRÜŞMELER SAĞLANDI, SORUNUN ÇÖZÜMÜ BEKLENİYOR

Ücretsiz kartlara dair 31 Mart yerel seçimleri öncesi kayyumla görüştüklerini belirten Kaya, "Kayyum görüşmeyi seçim gününe bıraktı. Çözeceğiz defi çözemedi. Ardından yerel seçimler gerçekleşti. Seçimlerden sonra yeni yönetimle görüştük. Ama halen sorun çözülmüş değil" diye konuştu.
 

"TÜRKİYE ORTALAMASINI İSTİYORUZ"

Taleplerinin Türkiye'deki diğer illerle aynı olduğunu ifade eden Kaya, "Türkiye'nin 81 ilinde ücretsiz kartlar kullanılıyor. Bizim talebimiz de, Türkiye geneli araştırılsın diğer illerde ne kadar veriliyor. Biz ne fazla ne de daha az istiyoruz. Ortalama neyse o olsun" diye kaydetti.
 

VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Kaya, "Vatandaşlar şunu bilsin. Onlar bu durumdan ne kadar rahatsızlarsa bizler de bir o kadar rahatsızız. Çok üzülüyoruz. Vatandaşlar da bize destek olsunlar ki bu sorunu biran önce çözelim.

Aradığımız iddiaların odağındaki SS 53 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Pervane ise, konuya dair konuşmak istemediklerini belirtti.

Muhabir: Güneş Ocağa