Güneş OCAĞA

DEVA Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Cenap Ekinci, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde Basınla Buluşma Kahvaltısı düzenledi.

Kahvaltı sonrası açıklamada bulunan Ekinci, yaklaşık üç aydır seçim çalışması yürüttüklerini belirterek, şunları söyledi: "Bu üç ayda halkla buluştuk, pankartlar astık, bilboardlar astık, otobüs turları yaptık. STK'larla bir araya geldik. Karşımızda iki büyük güç var AK Parti ve DEM Parti ile seçim yarışındayız. Bu iki güç arasında kendimizi halka tanıtıp çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnanın ki halk tarafından bize gösterilen teveccüh onlara gösterilerden kat be kat daha fazla. Dar alanda maç yapıyoruz. Biz adaylarla değil odoloji ve sistemlerle yarışıyoruz. Ben sahada halkımızla Kürtçe konuşuyorum. Gençler bana zafer işaretleri yapıyor."

KAYYIMLARA ELEŞTİRİ

Kayyım politikasını da eleştiren Ekinci, "8 yıldır belediyeler kayyımla Belediye yönetiliyor. Demokrasi askıya alındı. Fakat bu kayyımlara karşı DEM Parti de çok halkın iradesine sahip çıkmadı" eleştirisinde bulundu. Ekonomik krize de değinen Ekinci, "Ekonomi batmış durumda. Enflasyon artıyor. Siyasete karşı halkta güvensizlik var. Siyasetçiler halkı bıktırmış. Bölge ve Diyarbakır'da fakirlik çok yüksek" dedi.

PROJELERİNİ ANLATTI

41 projesinden de bahseden Ekinci, şöyle devam etti: "Diyarbakır'daki Askeri Havaalanı sağlık sorunudur. Aynı zamanda sosyal bir sorun olan bu havaalanı büyük bir gürültüdür. Biz artık her dakika üzerimizden askeri uçakların uçmasını istemiyoruz ve sağlığımıza zarar vermelerini istemiyoruz. Belediyenin başına geçersek bu duruma son vereceğiz.”

Muhabir: Güneş OCAĞA