ANKA’ya konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Ülgen, "Randevu bulamayanlar 'Hocam bir tanıdığın var mı’ diye soruyorlar. İnsanlar torpil peşinde. Tanıdık doktorlara ulaşıp, önceden muayene olmak için talepte bulunuyor” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın sorunlara çözüm üretmede yetersiz kaldığını ifade eden Ülgen, şöyle devam etti: “Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı tanımlarken, sosyal, ruhsal ve fiziksel olarak iyi hali olarak tanımlıyor.

Biz meslek örgütü olarak her şeyi takip ediyoruz. Biz sağlık ile ilgili gördüğümüz eksiklikleri tespit ediyoruz, önerilerde bulunuyoruz. Bu anlamda yetkililerden çözüm bekliyoruz. Bizim asıl yaptığımız iş bu. Bu anlamda tabip odasına karşı bir ön yargının olduğunu da söyleyebiliriz. Zira biz bunları yaptığımız zaman, kamuoyunda ‘tabip odası siyaset yapıyor’ deniliyor.

Aslında bu, bir siyasetten ziyade toplum sağlığını önceleyen konularda fikir verme, toplum sağlığı konusunda bir şeyler söylemektir. Tabii ki sağlığın bir siyaseti de var, bunu da göz ardı etmiyoruz. 2003’te sağlıkta yaşanan sorunları düzeltmek için ‘sağlıkta dönüşüm programı’ hayata geçildi. Aradan 21 yıl geçti. 21 yıl geçmesine rağmen halen bu sorunu konuşuyoruz. Demek ki çözüm olmamış.

Eskiden insanlar hastane kuyruklarında beklerlerdi. Şimdi sanal şeyler var. Şu anda da kuyruklar var. ‘Hocam ben randevu bulamıyorum bir tanıdığın var mı’ diyorlar. Bir tanıdığın var mı çok önemli. İnsanlar torpil peşinde. Tanıdık doktorlara ulaşıp, önceden muayene olmak için talepte bulunuyor.”

Kaynak: HABER MERKEZİ