ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Kürtçe ismi Farqin olan Silvan İlçesi, 44 bin 324 nüfusu ile adeta küçük bir şehri andırıyor. Kültür ve sanat alanında çok gelişkin olan Silvan, birçok sanatçı, tiyatrocu ve sinemacının da çıkış yeri.


GEZİLECEK TARİHİ YERLERİ 

Yaşanan aşk hikayeleri, tarihi yerleri, tarım ve hayvancılıkla anılan Silvan, krallık ve beyliklerin kurulduğu bir bölge aynı zamandan. Hasuni Mağarası, Malabadi Köprüsü, Silvan Kalesi, Zembilfroş Burcu, Selahaddin-i Eyyubi Cami, Behlül Bey Cami, Eyyubi Kot Minare, daha önce Keldani Kilisesi olan Belediye Camii, Boşat Kalesi, konak ve müzeler Silvan'a gelen turistlerin uğrak mekanları.


ZEMBİLFROŞ EFSANESİ

Silvan'da yaşanan Zembilfroş efsanesi, halk arasında sürekli dinlendirilen, şarkılara ve tiyatro oyunlarına konu olan bir aşk hikayesidir. Dünya nimetlerini gerisinde bırakan Zembilfroş (sebet satan) adam, geçimini sağlamak için bölgede sepet satardı.

Silvan Beyi’nin eşi Zembilfroş'a aşık olur. Rivayetlere göre, kadın sepet alma bahanesiyle Zembilfroş'u evine davet eder ve ona olan aşkını ilan eder. Bazı söylemlere göre, Zembilfroş kadından kurtulmak için sarayın burçlarından atlayıp can vermiş. Kimilerine göre de Zembilfroş’un çaresiz kalıp canını alması için Allah’a yalvardığını ve o ölünce kadının da aynı dilekte bulunarak öldüğüne inanılıyor.


AŞKIN KÖPRÜSÜ

Bir diğer aşk hikayesi ise Malabadi Köprüsü’dür. Bad, karşı kıyıdan bir kıza aşıktır. Fakat aralarında mesafe olur. Bir gün kız, Bad’ın yanına gitmek için nehre atlar ve karşıya geçmeden nehirde kaybolur. Bunun üzerine Bad, Silvan Beyi'nin yanına gider ve bir daha hiç bir sevenin ölmemesi için kıyıların birleşmesi adına bir köprünün yapılmasını talep eder.

Bu talep karşılık bulur, fakat inşaatına başlanan köprü Silvan Beyin talebiyle yarıda bırakılır. Bad ise köprüyü tamamlamasına karşılık Silvan Bey’inin elini bileğinden kesmesini, tamamlayamaz ise kendisinin kolunun kesilmesini ister. Bad bu köprünün yapımını tamamlar ve Silvan Bey’i sözünde durup elini keser. Köprünün ismi de aslında burdan gelir. “Bad’ın evi” anlamına gelmektedir.

Muhabir: Güneş OCAĞA