Haber - Güneş Ocağa

Diyarbakır Oto Tamirciler Odası ile 1, 2 ve 3’üncü Küçük Sanayi Sitesi yöneticileri, Valilik tarafından küçük sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması için sanayi esnafına tahsis edilen arazilerin Vali Ali İhsan Su döneminde sanayi esnafı ile ilgisi olmayan iki ayrı kooperatife tahsis edilmesine tepki gösterdiler. Yaptıkları basın açıklamasıyla Valiliğe çağrıda bulunan sanayiciler, “Bu hatadan dönün” dediler.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Konuya ilişkin, 2’nci Sanayi Sitesi İdare Binası önünde basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı okuyan 2’nci Sanayi Sitesi Başkanı Hasan Arslan, Diyarbakır Valiliği tarafından 26 Haziran’da yapılan basın açıklamasında 1, 2 ve 3’üncü sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması için Bağlar İlçesi’nde bulunan Oğlaklı Mahallesi’ndeki 176, 177, ve 384 nolu parselde bulunan 2525 dönümlük hazine adına tescilli alanın bu amaçla kendilerine tahsis edildiğinin açıklandığını hatırlattı.

Bir önceki dönem Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu döneminde başlattıkları ve tüm üyeleriyle gerekli görüşmeleri alıp, mutabık kıldıkları 1, 2, ve 3’üncü küçük sanayi siteleri temsilcilerinin içinde bulunduğu bir kooperatif kurduklarını aktaran Arslan, üyelerinden gerekli imza ve muvafakatnameler alarak, kooperatiflere hazineye ait 2525 dönümlük arsa tahsis edildiği takdirde taşınacaklarını beyan ettiklerini belirtti.

'HATADAN DÖNÜN' ÇAĞRISI

Arslan, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Maalesef Vali Ali İhsan Su döneminde mevcut arsa bizlerle ilgisi olmayan iki ayrı kooperatife tahsis edilmiştir. Bu kooperatiflerin 1, 2, ve 3’üncü küçük sanayi siteleri ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu nedenle hiçbir üyemizin taşınması söz konusu değildi. Kent içinden taşınmamızla ilgili sürecin tamamlanması için defalarca valiliğe başvurmamıza rağmen herhangi bir sonuç almadık. Son çare olarak durumu 12 Mart’ta CİMER'e bildirerek, kentin geleceği için çok önemli olan bu konu hakkında başta cumhurbaşkanı, bakanlar ve tüm il milletvekillerine durumu ilettik. Kentimizin geleceği açısında çok önemli olan bu konuda yapılan hatadan bir an önce dönülmesini talep ediyoruz.”

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA