Güneş OCAĞA

Ekonomik krizin sebep olduğu hayat pahalılığı, vatandaşların alım gücünü düşürmeye devam ediyor. Ekonomik krizin etkilediği sektörlerin başında kuyumculuk sektörü geliyor. Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, sektörün can çekiştiğini, evlenen çiftlere artık altın değil para takıldığını söyledi.

“ESNAFIMIZ ÜRÜNLERİNİ SATAMIYOR”

Vatandaşların hükümetin belirlediği yüksek faiz oranı sebebiyle bankalara yönelmesi piyasada nakit para sorunu oluşturdu. Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, "Hükümetin ekonomik krizle mücadele ne kadar başarılı olacağını tespit edemiyoruz. Diyarbakır’da kuyumcu esnafı olarak bir ekonomik krizin yaşandığını tespit ettik. Hiçbir esnafımız ürünlerini satamıyor. Bu durumun nereye gideceğini öngöremiyoruz. An itibarıyla kuyumculuk sektörü can çekişiyor. Sıkıntılı bir dönem başlıyor. Faizlerin yüksek olması vatandaşların bankaya yönelmesine neden oldu. Türk parası piyasadan çekildi. Esnaf şu an ürün almak için nakit para bulamıyor. Böyle bir aşamaya geldik. Bu durum özellikle bizim sektör açısından çok büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Faizin bir an önce düşürülmesi gerekiyor. Böyle de yapacaklarını tahmin ediyorum. Çünkü paranın piyasaya dönmesi gerekiyor" dedi.

BİNLERCE YILLIK ALTIN TAKMA GELENEĞİ BİTİYOR

Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar evlenen çiftlere artık altın takamaz hale geldi. Yüksel, bu durumun Güneydoğu’daki düğün geleneklerini de dönüştürdüğünü belirterek, şöyle devam etti: "Alım gücü düştü. Eskiden bir cumhuriyet veya yarım altın düğünlerde hediye ediliyordu. Bu bizim geleneklerimizde var. Evlenen çiftlere hediyeleri altın olarak veriliyordu. Bu kültürümüz, alım gücü düştüğü için evlenen çiftlere altın yerine artık para takılıyor. Bu durum sektörümüzü de etkiliyor. Bu durum daha da kötüye gidiyor. Umarım yaşadığımız sorunlar çözülür, geleneklerimizi eskiden olduğu gibi yaşatırız. Eskiden düğünlerde takıların yüzde 60’ı altın olurdu şimdi ise 20’lere düşmüş durumda.”

Muhabir: Güneş OCAĞA