Ekoloji örgütleri, inşaat, baraj ve maden işletmeleri izinleriyle ortaya çıkan ekolojik tahribatlara karşı yeni bir mücadele hattı için bir araya geliyor. İlki Bergama’da 11-12 Kasım 2017’de, ikincisi ise 24-25 Mart 2018’de Eskişehir’de bir araya gelerek Ekoloji Birliğini ilan eden 86 ekoloji örgütü, 11 Mayıs’ta Diyarbakır'da bir araya gelecek. Ekoloji Birliği, ÇandAmed’de yapacağı konferansla yeni dönem yönetimini belirleyerek, Türkiye ve Kurdistan’daki ekolojik tahribatlara ilişkin mücadele yöntemlerine ilişkin de planlama yapacak.

 Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Güner Yanlıç, “Birlikte, barışık ve dayanışmacı bir yaşam için yerelden evrensele bir direniş hattı kurarak mücadele edeceğiz” dedi.

 Diyarbakır Ekoloji Derneği’nin, Ekoloji Birliği’nin kurucu bileşenlerinden olduğunu hatırlatan Yanlıç, “Tüm bileşenler için Diyarbakır kenti ekoloji mücadelesi dahil bir çok alanda öncü bir rol oynamıştır. Bu nedenle bizler için çalışmamızı burada yapmak çok kıymetli. Tabii Diyarbakır'da ki tahribatlara dair bilgi alıp, dayanışma çalışmaları yapacağız" diye konuştu

Kaynak: MA