HABER-Güneş OCAĞA 


Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'in, Prof. Dr. Cenap Ekinci'nin 4 yıl önce özel uçakla Diyarbakır’a gelen bir ekibin kovid hastalarını kobay olarak kullandığını, bazı hastaların vefat ettiği iddialarını gündeme getirmesi sonrası DEM Parti'nin Diyarbakır milletvekilleri, konuyu Meclis gündemine taşıyarak araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti.

DEM PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLLERİ ÖNERGE VERDİ

DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri 
Ceylan Akça Cupolo, Serhat Eren, Bedran Öztürk, Halide Türkoğlu, 
Adalet Kaya, Mehmet Kamaç, Cengiz Çandar ve  Sevilay Çelenk, 2020 Covid-19 pandemisi döneminde Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde etik dışı deneyler yapıldığı ve "Türk Işını" adlı cihazın kullanıldığı, yapılan deney ile birçok yurttaşın hayatını kaybettiği iddialarını Meclisi gündemine taşıdı.


DEM Diyarbakır vekilleri, ddiaların tespiti ve incelenmesi amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulmasını ve bu hususta Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.


ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN 

Vekiller önergenin gerekçesinde
, "Bu iddiaların ciddiyeti göz önüne alındığında, toplumun sağlığı ve güvenliği açısından bu sürecin tüm boyutlarıyla aydınlatılması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, iddiaların tespiti ve incelenmesi amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz" dediler.

Muhabir: Güneş Ocağa