Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'den katıldığı Millet Bahçesi açılış töreninde, kentsel dönüşüme ilişkin mesajlar verdi. Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm haline getirilmemesi mücadelesi verenleri, 'ideolojik saplantılarla' hareket etmekle suçladı. Millet Bahçeleri'nin ise aynı zamanda deprem toplanma alanı olarak kullanacağını söyledi.

Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

DÖNÜŞÜMÜN OLDUĞU YERLERDE CAN KAYBI AZ OLDU: 6 Şubat depremlerinin bizlere hatırlattığı konulardan biri de sağlam binalar inşa etmemiz gerektiğidir. TOKİ binalarında bir sorunla karşılaşmadık. Kamu binalarımız başarılı bir sınav verdi. Yeni yapı stokumuzu asla standartların altına düşürmeyeceğiz. Marjinal kesimlerin engelleme çabalarına rağmen dönüşüm yapılan yerlerde yıkılan bina sayımız ve can kaybı sayımız az oldu. Dönüşümün engellendiği yerlerde can kaybı arttı.

DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ BAŞLATIN: Kentsel dönüşüm konusunda daha kararlı daha dirayetli adımlar atacağız. Muhterislerin kaprislerine boyun eğmeyeceğiz. İdari, kanuni, mali açıdan ne yapılması gerekiyorsa bu meseleyi çözüme kavuşturacağız. Yarısı bizden kampanyasına yönelik ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz. Vatandaşlarımıza bir kez daha sesleniyorum, dönüşüm sürecini başlatın. Çevre bilincinin toplumumuzda kök salması için çaba harcıyoruz. Bu seneki çevre haftasının temasını temiz dünya temiz deniz olarak belirledik.

(HABER MERKEZİ)