İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza yaptığını duyurdu. Bu trajik haberin ardından, herkesin aklında tek bir soru belirdi: İbrahim Reisi kimdir? Reisi’nin hayatı ve siyasi kariyeri, onun İran siyasetindeki etkisini anlamak için önemli ipuçları sunuyor.

CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Seyyid İbrahim Reisülsedati, bilinen adıyla İbrahim Reisi 4 Kasım 1960'ta İran'ın kuzey doğusundaki Meşhed kentinde dünyaya geldi. Seyyid İbrahim Reisi, eğitimini Şii İslam'ın entellektüel merkezi kabul edilen Kum'da tamamladı.

 İranlı muhafazakâr bir politikacı, hukukçu ve İran'ın günümüzdeki cumhurbaşkanıdır.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir 1

İran'da resmî seçim sonuçlarına göre ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

1988 İNFAZLAR

Hüseyin Ali Muntazeri, Reisi'yi 1988'de İranlı siyasi mahkûmların infazına karışan dört kişiden biri olarak adlandırdı. İranlı siyasi mahkûmların 1988'deki infazları, 19 Temmuz 1988'de başlayan ve yaklaşık beş ay süren İran genelinde siyasi mahkûmların devlet destekli bir dizi infazıydı. Uluslararası Af Örgütü'ne göre, "binlerce siyasi muhalif, ülke çapında İran'ın gözaltı merkezlerinde sistematik olarak zorla kaybedilmeye maruz kaldı. Bu süre zarfında öldürülenlerin çoğu işkenceye ve diğer zulümlere maruz kaldı.

Sermaye piyasası aktivistleri İran cumhurbaşkanını protesto etti

İbrahim Reisi'nin göreve başlamasından 6 ay sonra, sermaye piyasasının durumu hala hayal kırıklığı yaratıyordu. Tahran Borsası'nın toplam endeksi bugünkü işlemlerde 30 bin adetten fazla düşerek 1 milyon 275 bin adet seviyesine ulaştı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Kimdir (5)

Bu durumda, pazar paylarının çoğu negatife dönerken, hissedarlar sanal alanda "First_Priority_Borsa" etiketini trend haline getirdiler.

Bu hashtag, cumhurbaşkanı ve ekonomi ekibinin başkentin durumuyla ilgili pasif davranışını protesto etmek için oluşturuldu ve Ebrahim Raisi'nin seçimlerden önce borsanın hükûmetinin birinci önceliği olacağı sözünü ifade ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ