Adıyaman'da dağın zirvesi tıraşlanarak oluşturulan bölgede yükselen yeni konutlar ve etrafındaki suru andıran kayalıklar gökyüzünden adeta bir kale gibi görünüyor.

Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği il olarak bilinen Adıyaman'da şehre tepeden bakan yeni konutlar sahip olduğu uçsuz bucaksız Adıyaman Ovası ve Nemrut Dağı manzarasıyla adeta burada güneş hiç batmayacak dedirtiyor.

BULUTLARIN ARASINDA YENİ YAŞAM

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktası olarak bilinen Nemrut Dağı ile her yıl binlerce turisti bağrına basan doğunun kültür merkezi Adıyaman, 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen illerin başında geliyor. 635 bin nüfuslu ilde meydana gelen depremlerde kentte toplam 8 bin 387 kişi hayatını kaybederken, 5 bin 953 binada depremde yerle bir oldu. 4 bin 500 iş yeri ise kullanılmaz hale geldi. 20 bine yakın binada yıkım çalışması devam sürerken, toplam 44 bin 352 deprem konutunun inşası devam ediyor.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uhdesinde Emlak Konut tarafından yapılan bin 115 metre yükseklikte dağın tepesi tıraşlanarak oluşturulan 2 hektarlık alanda bulutların arasında yükselen yeni Adıyaman, dron ile görüntülendi. İndere bölgesinde 826 bloktan oluşan kentsel alanda toplam 16 bin 433 konutun yapımı sürüyor. Güneşin doğuşunun en iyi izlendiği kentin sakinleri ise bir an önce eski hayatlarına ve yeni konutlarına kavuşacakları günleri iple çekiyor. Depremin yaşandığı 6 Şubat sabahından bu zamana kadar şehri terk etmeyip konteynerde turizm hizmeti vermeye devam eden doğma büyüme Adıyamanlı Hacı Mahmut Çalışkan, "Doğduğun yer önemli değil doyduğun yer önemli derlerdi. Öyle değilmiş gerçekten. İnsanın doğduğu yer çok önemli; eşimiz, dostumuz, çevremiz, işimiz hep burada. Nereye bırakıp nereye gideceğiz" dedi.

“ACILARIMIZ ÇOK BÜYÜK”

Deprem zamanı Adıyaman halkının yüzde 50'lik bir kısmının batıya başka şehirlere göç ettiğini belirten Çalışkan, "O gidenlerin yüzde 25'i geri döndü. Burada sahip olduğu huzuru dışarıda bulamadı insanlar. Sonuç itibarıyla burada konteynerde de kalsa geri memleketine dönmek zorunda kaldı" şeklinde konuştu.

Adıyaman'ın depremden önce turizm açısından çok önemli bir yer olduğuna dikkat çeken Hacı Mahmut Çalışkan, "Dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı'mız çok iyi turist çekmekteydi. Dünyada ancak sayılı yerlerde çıplak gözle güneşi görebileceğiniz, güneş gözlüğü takmadan güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz bir dağımız vardı. Memleketimiz misafirperver. İnsanları kucaklayan, bir soru sorulduğunda elinde işi varsa bile elindeki işi bırakıp adres gösteren bir memleket. Güzel bir yaşantımız vardı. Yeni yeni toparlanmaya başlamıştı. 6 Şubat sabahı ne yazık ki Adıyaman'ımız Acıyaman oldu. Çok kayıplarımız var. Çok sakat kalanımız oldu. Acımız çok büyük" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA