Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel partisinin grup toplantısında konuştu.

Diyarbakır ile Mardin sınırında yaşanan yangın felaketine değinen Özel, “Milletvekillerimizden oluşan bir heyet yangın sonrası Diyarbakır’a giderek inceleme yapmıştı. Ben buradan hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yakın zamanda bende Diyarbakır’a giderek aileleri ziyaret edeceğim” dedi.

Bölge halkının DEDAŞ’tan şikayetçi olduğunu dile getiren Özel, “Sayaç okunmadan, kesilen faturalardan tutun, çiftçinin trafosuna el konulmasına kadar sayısız şikayet var. DEDAŞ’ın Şanlıurfa’ya yaptığını kimse yapmıyor. Halkın sağlık hakkını ihlal ediyor, yaşamı tehlikeye atıyor. Dalgalanmalar yüzünden ev aletleri yanıyor, kullanılamaz hale geliyor. Tazminat başvuruları reddediliyor. Altyapının yenilenmemesi yüzünden sürekli kesintiler yaşanıyor. Elektriğe ulaşma sağlık hakkıdır. Böyle stratejik bir alanın özelleştirilmemesini çok defa dile getirmiştik. 15 kişinin yaşamını yitirdiği orman yangınlarına bakıyorsunuz DEDAŞ’ın ihmalinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Kayıp kaçak açıklaması

Kayıp kaçakla ile mücadele konusuna değinen Özel, “Elbette kayıp kaçak var ve mücadele etme yolları var. Bölge halkı kaçak kullanıyorlar ondan oluyor, kaçak kullanan varsa onunla ilgili yapılacak iş başkadır, kara ve hırsa teslim olmuş olmak başkadır. Orman yangınlarının tümden araştırılması lazım” dedi.

Kaynak: DHA