Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk’te katıldığı bir canlı yayın programında ekonomi gündemine ilişkin konuştu. “Polonya hariç gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde” şeklinde konuşan Şimşek, “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir” dedi. Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mehmet Şimşek, “Gri listeye girmek kolay, çıkmak zor. Daha yeni Monako’yu bu listeye aldılar. Avrupa Birliği üyesi olup da bu listeden çıkamayan ülkeler de var Bulgaristan gibi” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET DÜŞÜK DEĞİLDİR”

Asgari ücretle ilgili açıklamasında Şimşek, “Son 20 yılda Türkiye’de asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 artırmışız. Türkiye’nin reel büyümesi ise yüzde 5,4. 90’lı yıllarda 100 dolar civarında kalan asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında ciddi bir artış var. Asgari ücret artışı yüzde 49. İlk 6 aydaki enflasyon yüzde 20’lerde olacak. Yıl sonunda da Merkez Bankası’nın üst bandı yüzde 42. Böyle dahi kalsa büyümeden daha fazla bir asgari ücret karşılığına tekabül ediyor” yorumunu yaptı. Şimşek, şöyle devam etti:

“Asya’daki ülkelere, Endonezya, Filipinler, Tayland’a bakın, bir de Latin Amerika, Brezilya, Şili, Kolombiya, Avrupa’da Bulgaristan, Macaristan ile karşılaştırın. Polonya hariç gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye’de asgari ücret düşük değildir.”

EYT AÇIKLAMASI: BU SENE YILLIK MALİYETİ 724 MİLYAR TL

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili muhalefete yüklenen Şimşek, “Küçümsemeyin, geçen sene muhalefetin popülist iteklemesi ile seçim sürecinde EYT hayata geçirildi. Bu sene yıllık maliyeti 724 milyar TL. Milli gelirin yüzde 2’sine yakın bir rakamdan bahsediyoruz” dedi.

“KKM’DE VERGİ AVANTAJI SONA ERİYOR”

Kur Korumalı Mevduat (KKM) ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şimşek, şunları söyledi:

“KKM geçen sene zirvede 144 milyar dolara çıkmıştı şu anda 64 milyar dolara indi. 44 haftadır KKM’de kesintisiz düşüş var. Bu para politikasının çalışmasının etkinliğini azaltan bir faktördü. Biz bunu giderek sorun olmaktan çıkartıyoruz. Bugünden itibaren şirketlerin KKM’deki vergi avantajı sona eriyor. Yine bireyler açısından KKM’den kazanılan faiz gelirleri de vergiye tabi olacak. Dolayısıyla buradan çıkış hızlanacak.”

ENFLASYON AÇIKLAMASI

“Vatandaşımız enflasyon düşüşünü hissetmeye başlayacak” iddiasında bulunan Şimşek, “Aslında hissediyor. Her sene ortalama 690 bin vatandaşımıza istihdam sağlamışız. Bu olmadan ekonomide refah olmaz. Mayıs ayında baktığınız zaman enflasyon yükseldi diyebilirsiniz, yüzde 75,5’luk bir enflasyon. Fakat o 12 aylık enflasyon. Piyasa 24 ay içerisinde enflasyon yüzde 20’ye düşecek diyor. Biz ise bu sene sonunda en kötü ihtimalle Merkez Bankası 38 olur ancak 42’ye kadar yolu var diyor. Önemli olan bu sene sonunda 40 civarına düşmesidir” diye konuştu.

Şimşek, şöyle devam etti: “Bizim için hedefe en yakın nokta olan 42’nin altına düşmesidir. Yüzde 75’ten ciddi bir yavaşlama ifade ediyor. Aylık bazda yüzde 2’leri konuşacağız. O zaman alım gücünün, ücret artışlarının hissedileceği bir döneme gireceğiz.”

“BUNU SÖYLEYEN MUHALEFET POPÜLİZM YAPIYOR”

“Bu sene bir KDV artışı söz konusu değil. Enflasyonu artıracak bir artış söz konusu değil vergide” diye konuşan Şimşek, şunları söyledi:

“Şimdi diyecekler ki temmuz ayında artış yaşanacak. Bunu söyleyen muhalefet popülizm yapıyor. Ama biz devlet yönetiyoruz. Biz bütçe yönetiyoruz. Biz popülist baskılara boyun eğmeyeceğiz. Sanki yoktan bir kaynak var edeceğiz psikolojisine girmemek lazım. O Allah’a mahsustur. Bizim tek bir amacımız var, refah artışı. Programın tek önceliği var, sürdürülebilir yüksek büyüme ve bunun yaratacağı refah. Gelecek sene çok farklı bir noktada olacağız.”

“VERGİLENDİRMEMİŞ ALAN KALMAYACAK”

“Biz verginin tabanını genişleterek, kayıt dışılığı bitirerek sonuç alacağız. Önceliğimiz vergide adaleti sağlamak. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almak” diyen Şimşek, şunları söyledi:

“Asıl sorun Türkiye’de doğrudan vergi geliri düşük. Yani şirketlerden alınan vergi. Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak, vatandaşımızdan yeni vergi almak değildir. Koparılan yaygaralar doğru değil. Vergilendirmemiş alan kalmayacak.”

“YURTDIŞINA ÇIKIŞ HARCINI ARTTIRMAYI PLANLIYORUZ”

Yurtdışı çıkış harcının artırılacağı iddialarına da değinen Şimşek, şunları söyledi:

“Biz bu çıkış harcını artırmayı planlıyoruz. 23 yaşına kadar bu harcın alınmaması gündemde. Sonu nasıl olur bilmiyorum. İmkanı olmayan birisi yurtdışına gidebilir mi? Biz de imkanı olandan vergi alınmasını taslağa aldık. Taslak ham bir taslak. Yurtdışı çıkış harcında taslağın son hali verilmedi. Parti Grubumuz alacak, siyasi bir süzgeçten de geçecek bu paket. Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu da inceleyecek. Biz geçici düzenleme peşinde değiliz. Vergide adaleti pekiştirmek, vergide uyumu artırmak amacımız.”

Kaynak: Haber Merkezi