CHP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’ın Pirinçlik bölgesinde şebeke suyunun olmadığını belirterek, 8 yıllık kayyım yönetimini eleştirdi. Plansız çalışmaların oluşturduğu mağduriyete dikkat çeken Tanrıkulu, şunları söyledi:


“Diyarbakır'ın merkeze yakın Pirinçlik (Yolboyu) Köyündeyiz; burası aslında 2 bin konut, 5 bine yakın da nüfusun olduğu bir belde ancak burada şebeke suyu yok.  8 yıllık kayyum yönetiminin Diyarbakır'da biriktirdiği sorunlardan biri de DİSKİ'nin plansız çalışmaları. 8 yıl boyunca bu kentin bütün rantını yediler, talan ettiler, dağıttılar ama en temel sorun olan su sorununu çözemediler.  

5 bin nüfuslu bu beldede hala şebeke suyu yok; 2 kilometre uzaklıkta inşa edilen deprem konutlarına şebeke suyu gelmiş; ancak Diyarbakır'ın en merkezi bölgelerinden biri olan Pirinçlik'te şebeke suyu yok. Burada yaşayan yurttaşlarımız; duş, banyo gibi en temel ihtiyaçlarını bile 6-7 günde bir karşılayabiliyorlar. Diyarbakır'dan şunu ifade ediyorum; kayyum yönetimi 8 yıl boyunca plansız biçimde Diyarbakır'ın kaynaklarını, birikimini kötüye harcadı, yeni yönetimden beklentimiz acilen kamuoyunu bilgilendirici yol haritalarını ortaya koymaları.”

Kaynak: HABER MERKEZİ