CHP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, bugünkü operasyonlarda önceki dönem belediye başkanlarının da içinde olduğu 5 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.


Gözaltına alınan Avukat Ramazan Kartalmış’ın bir kızının hayatını yitirdiğini, bir kızının da sınava gireceğine dikkat çeken Tanrıkulu, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un devreye girmesini istedi.


Tanrıkulu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Diyarbakır'dayım. Ergani İlçesinde önceki dönem belediye başkanları gözaltına alındılar, toplam 5 kişi.
Gözaltına alınanlardan birisi de meslektaşımız Avukat Ramazan Kartalmış, önceki dönem Ergani Belediye Başkanı kendisi, sabah saatlerinde gözaltına alındı  Ancak şu durum var: Avukat Ramazan Kartalmış'ın bürosu Ergani Adliyesinin tam karşısında. 3 - 4 yıl önce Boğaziçi Üniversitesinde okuyan bir kızını Karadeniz'de bir deniz kazasında yitirdi.


Bugün de diğer kızı üniversite sınavına girecekti. Girdi sınava ama 1 ay önce Ergani Cumhuriyet Başsavcılığına gidiyor, diyor ki 'Benim hakkımda bir soruşturma olduğu konusunda bilgim var. Benim özel bir durumum var, eğer ifadeye çağıracaksanız, herzaman ben gelebilirim. Evi basıp özelikle sınava hazırlanan çocuğumun bir travma yaşamasını istemiyorum.' demiş, bizzat Başsavcıya demiş.


Bunu söylemiş olmasına rağmen, tam da sınav günü, bu sabah evi basılarak kendisi gözaltına alındı ve şu anda gözaltında.
24 saat kısıtlama kararı getirilmiş. Çocuğu bugün üniversite sınavına girdi. Her çocuk için, her anne baba için yaşamsal bir durum bu ve bu şekilde gözaltına alındı ve şu anda gözaltında. Yarın da kızı sınava girecek.


Şimdi itirazım şuna: Bu kadar büyük bir düşmanlık yapılabilinir mi? Önceden uyarmış, Adliyenin karşısında bürosu var ve her zaman ifadeye gidebilir, bu konu hakkında da bir uyarı yapmış, buna rağmen sınav günü sabahı gözaltına alınıyor.


Kınıyorum gerçekten! Böyle bir düşman hukuku olamaz! Böyle bir yaklaşım olamaz!
Bunun yanı bizzat Yılmaz Tunç tarafından takip edilmesini, YSK tarafından takip edilmesini, böyle bir düşman ceza hukukunun, düşmanca uygulamanın olmaması gerektiğini bir kez daha Diyarbakır'dan ifade ediyorum!”

Kaynak: HABER MERKEZİ