HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, "Geçen yılki fuara 300 firma ve 116 bin ziyaretçi ağırladık. Bu yıl ki ziyaretçi katılım hedefimiz 200 bin kişi. Yerelde ortak akıl çok önemli. Kayyımları en büyük zararları ortak aklın önüne geçmeleri oldu. Bugün yeni bir dönem başladı. Fuarlar en rahat ve görünen işbirliğini sağlayandır. Yerelde ortak akıl ile ekonomiyi geliştirebiliriz. Ortak akıl işsizliği de azaltır" dedi.


DİYARBAKIR BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engil Yeşil, fuarın sadece Diyarbakır’a değil, bölgenin tarım, hayvancılık ve ticaretine önemli katkı sunduğunu belirterek, “Tarım sektöründeki yenilikleri, gelişmeleri ve modernizasyonu, çiftçilere, üreticilere ve de tüm ilgililere tanıtılmasında Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın rolü oldukça önemlidir. Tarih boyunca temel gıdaların üretiminde önemli bir yere sahip olan ilimiz, buğday tohumlarının ilk filizlendiği, hayvanın evcilleştirildiği ve birçok tarımsal faaliyetin ilk yapıldığı bir ildir. 2023 yılında Diyarbakır’ın tarımsal üretim verilerine bakıldığında 981 Bin ton Buğday üretimi ile Türkiye’de 4. sırada, 126 bin ton mercimek üretimi ile 2. sırada, 303 bin ton kütlü pamuk üretimi ile 2. sırada yer almaktadır. Diyarbakır ilimiz verimli arazileriyle hem tarım ve hayvancılığın yaygın yapılması, hem de tarıma dayalı sanayinin ve ticaretin gelişmesi açısından büyük potansiyelle sahiptir’’ dedi.

Tarım Ve Hayvancılık Fuarı Start Aldı3


“TECRÜBELERİNİZDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

Erbil Ticaret Odası Başkanı Gaılan Saeed Azezz, konuşmasında Amedspor’un başarısını kutlayarak, başladı. Azezz, “Görünen o ki Türkiye ve Erbil'in ekonomisi birbirine bağlı. Bu ilişkiler bu kadar kolay gelişmedi ve biz buraya kolay bir şekilde gelmedik. Erbil Ticaret Odası olarak kapımız Diyarbakır ve Türkiye'deki iş insanlarına, ticari ilişkilere ve sizlere her zaman açıktır. Herhangi bir problem olduğunda çözüm için her zaman hazırız. Biz, teknolojik konularında sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz" dedi.


ERBİL VALİSİ’NDEN ÖNEMLİ MESAJLAR

Erbil Valisi Omed Xwoshnaw, Mesut Barzani'nin her bir Diyarbakırlıya selamlarını getirdiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Amedspor'un şampiyonluğuna çok mutlu olduk. Türkiye ve Kürdistan bölgesi arasında ilişkilerin gelişmesinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Geçen haftanın en önemli olayı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erbil ziyaretiydi. Neçirvan Barzani'nin ve Mesut Barzani ile Tayyip Erdoğan çok önemli bir toplantı yaptı. Her iki her iki taraf da, her iki milletinin birbirleriyle olan ilişkilerinin güçlenmesini talep ettiler. Bu iyi ilişkiler her iki tarafın faydasına olur. Geçen yıl açılan sınır kapısı ilişkileri daha da geliştirdi. Sınır kapılarının açılması ilişkileri güçlendirir. Erbil'de en çok Türkiye şirketleri var" dedi.


Fuara, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Erbil Valisi Omed Xwoshnaw, Erbil Ticaret Odası Başkanı Gaılan Saeed Azezz, DEM Diyarbakır Milletvekilleri Sevilay Çelenk Özen, Adalet Kaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak Küçük ile Doğan Hatun, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Devrim Demir, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Abdullah Zeydan ile Neslihan Şedal, Diyarbakır Organize Sanayi Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ve bölge illerinde ki ticaret ve sanayi oda başkanları katıldı.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI