DEM Parti Van Milletvekilleri Pervin Buldan, Zülküf Uçar, Gülcan Kaçmaz, Sinan Çiftyürek, Gülderen Varli, Mahmut Dindar, Türkiye’de spor müsabakalarında fair play kurallarının ihlal edildiğinin dönem dönem kamuoyuna yansıtıldığını ifade ederek, ‘’Ancak 21.04.2024 tarihinde oynanan Bucaspor - Esenler Erokspor maçının  incelemesinin yapılması durumunda hakemlerin Bucaspor’un net 2 penaltısını vermediği, Esenler Erokspor’un birinci golü atmadan önce yedek kulübesinden bir futbolcunun saha içerisine girip kural hatasına yol açtığı görülmüştür.

Ligin son haftasında Erokspor ile karşılaşan Serikspor’un U19 takımı ile sahaya çıkması ve 6 – 0 yenilmesi şaibe, şike ve hile iddialarını daha da güçlendirmiştir. Vanspor aleyhine futbola bir müdahalenin olduğunu düşünürken TFF’den bir açıklama beklemektedir’’ denildi.

DEM Van Milletvekilleri, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması amacıyla verdikleri soru önergesinde şunları sordu:

-2. Lig Beyaz Grup içerisinde son 5 haftalık maçların incelenmesine yönelik TFF’ye veya bakanlığınıza yapılmış bir inceleme ve soruşturma başvurusu mevcut mudur?

-Kamuoyuna yansıyan görüntü ve değerlendirmelerde açıkça şike ve hile olduğu iddia edilen durumlara ilişkin res’en soruşturma başlatılması amacıyla bir girişimde bulunacak mısınız?

-Erok Spor’un kendi grubunda “şampiyon yapılması” amacıyla son maçlarında şike yapıldığına dair iddialara ilişkin devam eden bir soruşturma mevcut mudur?

-2. Lig Beyaz Grup’ta görev alan hakemler nasıl belirlenmektedir? Tüm liglerde şike ve hilelerin önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?

-Van BB Spor’un süreç içerisindeki itirazlarına ilişkin başlatılan bir soruşturma veyainceleme var mıdır? Başlatılan bir soruşturma var ise kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?

-2. Lig Beyaz Grup’ta oynanacak Play-Off müsabakaları için alınan önlemler nelerdir? Bahse konu olan şike, hile ve yanlı hakem kararlarına ilişkin oynanacak müsabakaların hakemleri nasıl seçilecektir?

-Türkiye’de spor müsabakalarında şike ve hilelerin önlenmesine yönelik alınan tedbirler nelerdir? Bakanlığınızın aldığı tedbirler var ise buna rağmen şike iddiaları neden gündeme gelmektedir? Bu tedbirlerin geliştirilmesine yönelik hangi çalışmaları başlatacaksınız?

-Türkiye’de sporun finansmanının şeffaflaştırılması ve denetlenmesi nasıl sağlanmaktadır? Bu bağlamda gelecek dönemler için hangi tedbirler alınacaktır?

Kaynak: HABER MERKEZİ