Elvis Presley, bu ayakkabıları 1950’lerde sahnede ve sahne dışında giydi, daha sonra ABD ordusuna çağrıldığında ise bir arkadaşına verdi.

The Guardian’ın aktardığına göre Rock’n’roll’un kralı olarak bilinen şarkıcı, 1950’lerde sahnede ve sahne dışında bu ayakkabıları giydi. Hatta ABD’de Steve Allen’ın televizyon şovuna katılıp Hound Dog şarkısını söylediği sırada bile ayakkabıları ayağındaydı.

5 Milyona Aykkabı 1

Presley, ABD ordusuna çağrıldıktan sonra ayakkabılarını bir arkadaşına verdi. Onları kendi adını taşıyan ilk albümünde Carl Perkins’in Blue Suede Shoes şarkısını seslendirdikten sonra almıştı.

Ayakkabıların Devizes, Wiltshire’daki müzayedeci Henry Aldridge & Son’da 100.000 £ ile 120.000 £ arasında bir fiyata satılacağı tahmin ediliyor.

Müzayedeci Andrew Aldridge “Olabildiğince ikonikler. Mavi süet ayakkabılar, Hound Dog, Elvis Presley denilince hemen akla gelen şeyler bunlar, neredeyse popüler kültürü aşan şeyler. Bunlar şov dünyasının, müziğin ve popüler kültür hatıralarının olağanüstü parçaları” diyor.

Müzayede evi geçen yıl da Presley’e ait olan bir vizon paltoyu 128 bin sterline Amerikalı bir koleksiyoncuya satmıştı…

Kaynak: The Guardian