Fuat Bulut/ÖZEL HABER

Güneydoğu Ekspres- 14 Mayıs Genel Seçim takvimi yaklaştıkça siyaset sahnesinde de sürpriz isim ve görüşmeler de hız kazandı. AK Parti’de iki dönem Diyarbakır Milletvekilliği yapan Galip Ensarioğlu’na CHP’den 1. sıra adayı olması için teklif götürüldü. CHP heyeti ile bir haftada iki kez görüşen Ensarioğlu, ailesi ve çevresiyle istişare için kısa bir zaman istedi.

KILIÇDAROĞLU, DİYARBAKIR’DAN VEKİL İSTİYOR

Alınan bilgiye göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uzun süredir milletvekilli çıkaramadığı Diyarbakır’da en az 1 veya 2 vekil çıkarmak için parti kurmaylarını bölgeye yönlendirdi ve mevcut aday adayları başvuruları ile birlikte bölgede etkili olabilecek isimlerle de görüşülmesini istedi.

Bu isimlerden biri de 24 ve 26’nci dönem Diyarbakır’da AK Parti Milletvekili seçilen Galip Ensarioğlu. Kulislere göre partinin üst düzey iki yöneticisi geçen hafta Galip Ensarioğlu ile bir araya geldi. Ensarioğlu’na Kılıçdaroğlu’nun selamını ve CHP’de siyaset yapma önerisini götüren CHP heyeti, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Diyarbakır 1. sıra milletvekilliğini önerdi. Teklifi reddetmeyen Ensarioğlu, ailesi ve çevresi ile istişare etmek için süre istedi. Ensarioğlu’nun teklifi kabul etmesi durumunda Diyarbakır 1. sıra veya batıda vekil seçilebileceği bir şehirde aday gösterileceği belirtiliyor.

SİYASETE DYP’DE BAŞLADI, STK’LARDA YÖNETİCİLİK YAPTI

1966 doğumlu olan Galip Ensarioğlu, Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İktisadi ve İdari Programlar İşletme Bölümü mezunu. 1993-2009 yılları arasında Doğru Yol Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı görevinde bulunan Ensarioğlu, Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş İnsanları Federasyonu (DOĞUGÜNSİFED), Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı (DKVS) ile Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırma Akademisi’nin (DİSSA) kuruculuğunu yaptı. Ensarioğlu ayrıca 2 yıl süreyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı’nı sürdürdü. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Diyarbakır’da AK Parti’den vekil seçildi. Daha sonra AK Parti MKYK Üyeliği yapan Ensarioğlu, 26. Dönem Milletvekili seçimlerinde yeniden AK Parti’den seçildi.

AK PARTİ’DE HEDEF HALİNE GELDİ

Galip Ensarioğlu, parti içerisinde söz sahibi iken ve bakanlık verileceği konuşuluyorken, 20 Ağustos 2013’te IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden YPG’li Abdulkadir Durgın'ın 19 Haziran 2015'te Türkiye'ye getirilen cenazesine katıldığı için hakkında soruşturma başlatıldı. Ensarioğlu, hakkında soruşturmanın açıldığı gün de takipsizlik kararı verildi.

Ensarioğlu, AK Parti’nin Irak Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumuna karşı çıktığı dönemde Barzani Hükümeti’nin kararını desteklediğini açıklamıştı. Bu iki olay sonrası Ensarioğlu’nun partisiyle olan ilişkisi zayıflamış, kendisine görev verilmemişti.