Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin ilk toplantısında konuşan Eş Başkan Serra Bucak, katılımcı, çoğulcu, çok kültürlü bir anlayışla çalışmak istediklerini belirterek, “Bizler, birlikte başarmak istiyoruz, bu başarıya önümüzdeki beş yıl birlikte imza atmak istiyoruz ve Diyarbakır halkına birlikte layık olmak istiyoruz” dedi.


“SEÇİLMİŞLERLE BİR ARAYA GELDİK”

Büyükşehir Belediyesi hizmet binasındaki toplantıya meclis üyeleri katıldı. Meclis toplantısının açılışında konuşan DBB Eş Başkanı Serra Bucak, DEM Parti’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 17 ilçeden seçilmiş meclis üyeleri, ilçelerin belediye başkanları, seçilmiş meclis üyeleri ile bir araya geldiklerini söyledi. Sekiz yıllık kayyum sürecine dikkat çeken Bucak, “Bildiğiniz üzere hakikaten hem kent açısından hem de Diyarbakır halkı açısından oldukça ağır sonuçlarıyla karşı olduğumuz sekiz yıllık bir kayyum uygulamaları sürecinin yaratmış olduğu sonuçlarla karşı karşıyayız. Bu sekiz yıl boyunca gasp edilen irade hakikaten sonuçları ağır olan uygulamaları bize göstermiştir. Bugün meclis başta olmak üzere tüm meclis yapılarımız ve belediye yönetimlerimiz, bu tadilatları önümüzdeki beş yıl boyunca gidermekle sorumlu olacak bir yapıdır” diye konuştu.


“TOPLUMCU BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI”

Bucak, meclisin deneyimli meclis üyelerini, başkanlarını, kadın mücadelesinde yer alan kadınları barındırdığını belirterek, şunları şöyle devam etti: “Bu meclis kendi alanında mesleki açıdan pek çok meslek grubunu içinde kapsayan çok çeşitli bir meclis. Bu anlamıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak şanslıyız. Her birimiz önümüzdeki beş yıl boyunca halk için faydalı olacak bütün uygulamalar, projeler ve çalışmalar için seferber olacağız. Bunu yaparken elbette bizim bir yerel yönetimler anlayışımız var. Bu yerel yönetimler anlayışı daha önce de pratik ettiğimiz üzere katılımcı, çoğulcu, demokratik ve toplumcu bir belediyecilik anlayışıdır. Aynı zamanda şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir bir yerel yönetimler anlayışıdır. DEM Parti olarak bir yerel yönetimler bakış açımız var. Demokratik, katılımcı, çoğulcu, ekolojik ve kadın özgürlükçü, eşitlikçi anlayışımızı esas alan bir yerde tüm meclis çalışmalarımızı, komisyon çalışmalarımızı yürüteceğiz.”

 
“BİRLİKTE BAŞARMAK İSTİYORUZ”

Bucak, kentin tüm dinamiklerini, tüm sivil toplum yapısını, aktivistlerini, mahalle meclislerini, muhtarlarını, rûsipilerini, kanaat ve inanç önderlerini, özetle tüm farklılıkları içerisinde barındırarak katılımcı, çoğulcu, çok kültürlü anlayışla çalışmak istediklerini söyledi. Bucak, “Bizler, birlikte başarmak istiyoruz, bu başarıya önümüzdeki beş yıl birlikte imza atmak istiyoruz ve Diyarbakır halkına birlikte layık olmak istiyoruz” diye konuştu. 


BAŞKANVEKİLLERİ SEÇİMİ YAPILDI

Bucak’ın konuşmasının ardından Meclis Başkanvekilliğine Doğan Hatun, İkinci Başkanvekilliğine ise Evin Yelboğa seçildi. Meclis toplantısında bazı komisyonlar kuruldu ve yetkilerin dağılımı yapıldı.
Meclis Üyelerinin 88 kişilik listesi şöyle;
DOĞAN HATUN    
ABDULKADİR GÜLEÇ 
ABDULLAH DUMAN    
ABDURRAHMAN DALÇİÇEK    
ABDUSSELAM İNCEÖREN    
ADNAN ÖRHAN    
AFİFE KOLAKAN     
ALİ SUAT AKMEŞE
AMİNE KUTLAY    
AYHAN KARATEKİN    
AYNUR AKTAR    
BAHAR ORUÇ DEMİR    
BERFİN BULDİ    
BERFİN ORAK KAYA    
BERNA YİĞİTEL    
BESİLE NARİN    
CAHİDE AY    
CANAN EFE ŞAHİN    
CUMA KARAMAN    
ÇİĞDEM BOZKURT    
DEMET CEYLAN    
DENİZ YALÇİN    
DILBİRİN ODABAŞI DEMİROĞLU    
DİLEK DİYAR ÖZER    
EBRU YILMAZ    
EMİN AY
EMİNE AKIN
EMRA DOĞAN    
ERSİN ÖZGÖREN    
ESER SÖNMEZ    
ETHEM İPEK    
EVİN AY    
EVİN YELBOĞA    
EYYUP ÖĞÜNÇ    
FAHRİ KAPLAMA    
FATMA AY    
FIRAT SEYDAOĞLU    
FUAT MEHMETOĞLU    
GÜLAY KILIÇ    
GÜLİSTAN NAZLIER KOYUNCU    
GÜLŞEN SİNCAR    
GÜZEL KIRHAN    
HACER KURT    
HACİ AKENGİN    
HADİN DENİZ    
HAKİM AYDIN    
HAKKI KAYA    
HAMZA ÖNEN    
HAYAT ÖZMEZ    
HEVAL DEMİRALP    
HÜSEYİN KIZILARSLAN    
HÜSEYİN TAYINMAK    
İBRAHİM TÜRKAY    
İLHAN ÖNCÜ    
İLYAS BATBAY    
JİYAN KARAKAŞ    
KADER UZUN MADEN KUYU      
MAHMUT YOKUŞ
MEHMET KARAKUZU    
MEHMET SAİT TANRIKULU    
MEHMET ŞIK    
MEHMET TAHİR GÜLÇER      
MERVE UTLU    
MİZGİN EKİN    
NAZENİN KARADAŞ    
NEVİN OYMAN    
NURCAN DELİL    
ÖZLEM BAŞARİ    
RAHMİ GÖK    
RAMAZAN KOÇ    
REDUR DİJLE AYDIN    
SAFİYE AKDAĞ    
SAİT TOPKAYA    
SEMRA AKYÜZ    
SEVİM BİÇİCİ    
SİRAÇ ÇELİK    
ŞABAN BOZKUR     
ŞEHMUS ILIK    
ŞEHMUS KARAMEHMETOĞLU    
ŞEHNAZ ELÇİ    
ŞENESER KARADUMAN    
ŞİYAR GÜLDİKEN    
TUBA SANLI ERSÖZ    
TÜLAY SATI    
UMUT AYTAŞ    
VELAT ESEN    
ZİYA GÖKALP    
ZÜBEYİR ÇİÇEK

Kaynak: HABER MERKEZİ