Yazdığım bu yazıyı kâğıt gazeteden ziyade muhtemelen dijital ortamda okuyorsunuz öyle değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Çok az insan kâğıt gazete okuyor, bunu yadırgamıyorum tam tersine elektronik ortamda daha çevreci olduğunu düşünüyorum. Elbette kâğıdın verdiği tadı hiçbir dijital platform veremez ama sürekli bunu diyerek yakınarak dijital dünyaya gözümüzü kapatırsak kendimize çok büyük bir zarar vermiş oluruz.

Günümüzde kullanılan 3G, 4.5G, 5G bu teknolojiler neden sürekli gelişiyor? Şöyle açıklayalım; şu an kullandığımız internetle konferans görüşmeleri, sosyal medya, bankacılık, borsa, uzay çalışmaları ve bunlar gibi birçok işlemi gerçekleştirebiliyoruz ama yine de gelecekteki ihtiyaçlarımızı ve teknolojinin hızını yakalayamadığı için sürekli olarak gelişmek zorundadır. En son uzaya gönderilen ve sıralı halde bulunan ElonMusk’unStarlink uyduları da bu gelişimin en güzel örneğini teşkil eder.

Şu an yaptığımız birçok şeyi sadece birkaç yıl önce kullandığımız 3G teknolojisiyle yapamazdık. Sistemlerimizi geliştirmek zorundaydık ve dünya olarak bunu başardık birkaç yıl sonra 5G nin bile yetersiz olduğunu göreceğiz çünkü çok hızlı gelişen bir dijitalleşme süreci var. Yakın gelecekte bu altyapılar da tarihe karışacak daha yüksek kapasiteli teknolojileri kullanır olacağız.

Dünya nasıl da değişti, koridorlar boyunca uzanan ansiklopediler, kağıtların üzerine çizilmiş haritalar, mühendislik projeleri ve en önemlisi para sistemi bile değişti artık dijital dünyanın dijital parası olan kripto paraları kullanır hale geldik. Hepsi artık cebimizdeki akıllı telefonlarda yapay zekâ aracılığıyla mevcut. Şu an bu dijitalleşme sürecinin başında olduğumuzun kanısındayım önümüzde daha çok uzun bir yol var ve yapılan bu yatırımlar insanlığı daha iyi bir geleceğe taşıyarak enerjiden tasarruf edilmiş sürdürülebilir bir dünya sağlama amacı güdüyor.

Okuyucularımdan insanoğlunun taş devrinden tutun da mağara duvarlarına yapılan figürlerden, yazının icadından, savaşlardan, göçebe hayata, yıllar süren yolculuklardan kurtulup dijital çağa merhaba deyişinin zihinlerinden bir film şeridi gibi geçirmelerini ve insanlığın bu noktaya nasıl geldiği hakkında bilgi verecek bir zaman yolculuğu yapmalarını istiyorum

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere sağlıkla kalın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol