Haber : Fatma Temel- Veli Baltacı

Diyarbakır’da bir araya gelen Newroz Tertip Komite toplantısına, Abbas Şahin Pınar Sakık, Mehmet Şirin Gürbüz, Sultan Yaray,  yanı sıra DEM Parti milletvekilleri, STK üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Doğan Hatun ve Serra Bucak katıldı.

Yapılan açıklamada "Rabe Dema Azadi u Serkeftine Ye" şiarıyla 21 Mart’ta Diyarbakır’da gerçekleşecek olan Newroz kutlamaları için çağrıda bulunuldu. Açıklamanın ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünya halkları için baharın başlangıcı olan, yeniliğin öncüsü olan Newroz, Kürt halkı şahsında yüzyıllardır süren direnişin sembolü olmuştur. Halkımız için yeni bir doğuşun, yaşamın ve özgür bir geleceğin kıvılcımı olan Newroz, tekçi, soykırımcı, inkârcı anlayışlara karşı her zaman cevap olmuştur. Prometheus'dan Demirci Kawa'ya, Kawa'dan Mazlum Doğan'a üç kibrit çöpü ateşinin tüm Kürdistanı baştan başa saralı uzun yıllar oldu ve o ateş ilk günkü kararlılıkla yanmaya devam etmektedir.

Zaman Kawalaşma, Mazlumlaşma zamanıdır. Zaman, Kürt ulusal birliğini sağlama zamanıdır. Zaman, işgale, sömürüye ve soykırıma karşı çıkma zamanıdır. "Rabe Dema Azadi u Serkeftine Ye" şiarıyla gerçekleştireceğimiz final yapacağımız 21 Mart AMED Newrozuna sadece Amed halkı değil bütün Kürdistan halkını ve Türkiye halklarını Amed’den  özgürlük ateşini yükseltmeye çağırıyoruz.  Newroz Piroz Be. Newroz Piroz Bo“

Muhabir: FATMA TEMEL VELİ BALTACI