ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır Mobilyacılar İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Arancak, kentteki mobilyacı sektörünün yaşadığı sorunlar, düğün sezonunun gelmesiyle beraber alışverişteki son durumları ve bölgede bir ilk olacak olan 'Mobilyacılar Çarşısı' projesinin geldiği aşamayı, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e değerlendirdi.


“MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DARALMA VAR”

Mobilya sektöründe son bir yıldır ciddi bir daralmanın söz konusu olduğuna değinen Arancak, "Zaten enflasyonist ortam, Türkiye'de üç yıldan fazladır şiddetli bir şekilde devam ediyor. Fakat son bir yılda bunun etkisini daha fazla görmekteyiz ve ciddi bir daralma var. Alım gücüyle beraber fiyatlar, fiyatların yükselmesi insanların tüketim tercihini ciddi anlamda etkilemiş durumda. Bizler de bu ortamdan nasibimizi aldık. Şuan fiyatların yüksek olmasından dolayı, ciddi anlamda bir talep düşüklüğü yaşıyoruz.

Diyarbakır'da Ilk! Mobilyacılar Çarşısı Kuruluyor3

Gelen müşterilerimiz de genelde daha düşük sekmen mobilya tercih ediyor veya daha uygun mobilyalara yöneliyorlar. Tabi bu sektör için çok ciddi bir kayıp. Son dönemde kredi kartlarındaki taksit sayılarının da düşürülmesi de sektöre ciddi bir sorun yaşattı diyebiliriz. Daha önce kredi kartıyla 9 taksite kadar yapabiliyorduk, şimdi ise 4 taksit yapabiliyoruz. Bu da sektörde durgunluğa sebebiyet verdi. Hepimizin ortak beklentisi ekonominin düzelmesi ve yüksek enflasyondan kurtulmak. Bu şekilde işler rayına oturur ancak" dedi.


"DÜĞÜN SEZONUNA GİRİŞ YAPTIK, AMA BEKLENTİ ALTTA KALDI"

Düğün sezonunun başladığına da işaret eden Arancak, şunları söyledi: "Şuan da düğün sezonu başladı. Giriş yaptığımız şu dönemde, talepler beklentilerimizin çok çok altında. Bu durağanlık tabi ki de alım gücüyle doğru orantılı. Yatak odası, koltuk takımı ve yemek takımından oluşan bir düğün paketi ortalama minimum fiyatı 150 bin TL'den başlıyor. Bu en düşük paketimiz. Modele göre 300-400 ve 500 bin TL'ye kadar fiyatlar yukarı çıkıyor. Hali ile kredi kartındaki taksit sayısının düşmüş olması, bankaların eskisi gibi kredi vermemesi ya da krediyi çok yüksek bir faizle vermesi alışverişi etkileyen en önemli faktörlerden biri."

Diyarbakır'da Ilk! Mobilyacılar Çarşısı Kuruluyor2


DİYARBAKIR'DA MOBİLYACILAR ÇARŞISI KURULUYOR

Merdiven altı mobilyacıları bira araya getirme projesinin de son surat devam ettiğini dile getiren Arancak, "Bir buçuk yıl önce Diyarbakır İş İnsanları Mobilyacılar Derneği'ni kurduk. Derneğin amacı Diyarbakır'daki mobilyacı esnafını bir araya getirip dayanışma ile mobilyacıların sorunlarına çözüm bulmaktı. Sektörün en önemli sorunlarından biri yüksek kira maliyetleri. Mobilya işi yüksek metrekarelerde yapılması gereken bir iş. En az bin 500 metrekare tekabül edecek bir alan gerekiyor. Çünkü bu alanda bütün mobilyalarını sergiliyor. Bu metrekarelerdeki dükkanlar şuan çok yüksek. Bizler de birçok şehide bulunan, yalnız bölgemizde bulunmayan bir projeyi hayata geçirmek üzereyiz. Bu proje mobilyacılar çarşısı projesidir.

Diyarbakır'da Ilk! Mobilyacılar Çarşısı Kuruluyor4

Bu çarşının amacı Diyarbakır'daki bütün mobilyacıları bir alanda toplamak. Ve mobilya ihtiyacı olan vatandaşların bu çarşıya gelip bir alanda bütün mobilyacıları görüp, bir kerede gezip alışverişini yapması. Şuan mobilyacılar Diyarbakır'da dağınık durumda. Belli bir noktada gidip alışveriş yapamıyorsunuz. Bütün kenti neredeyse gezmeniz gerekiyor. Bu projeyle beraber bütün alışverişi bir alanda yapılması için vatandaşlara kolaylık sağlayacağız. Şuan projenin temeli Urfa Yolu'nda bulunan bir alanda atılmış durumda. Özel teşebüslerimizle yapıyoruz. Bir yıla kadar mobilyacılar çarşısı hayata geçecek. Bizim amacımız sadece kentten gelen vatandaşlar değil, bölgeden gelen vatandaşların da gelip alışveriş yapması. Çünkü Diyarbakır bölgeye hitap eden bir kent.

Projede 70 adet mağazamız söz konusu. Tabi bu mağazaların yüzde onunda beyaz eşya, halı ve perde gibi diğer tamamlayıcı sektörlere de yer verilecek. Düğün hazırlığındaki bir çift oraya geldiğinde tamamlayıp bütün alışverişini yapıp gidecek" diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI