Sezgin Tanrıkulu İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, yerel seçimlere kısa bir süre kala kayyımların yaptığı arsa satışlarını sordu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Sur ilçesinde 2 ayrı taşınmazı satışa çıkardığını hatırlatan Tanrıkulu, satış kararının gerekçesini sordu.


Satıştan bakanlığın haberi olup olmadığını soran Sezgin Tanrıkulu, “muhammen bedelin” neye göre belirlendiğini, Diyarbakır genelinde son 5 yılda belediyeye ait mal ve taşınmazların kimlere ve toplam ne kadar bedelle satıldığının açıklanmasını istedi.

Kayyım yönetimi nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde meclisin işlevsiz kılındığını kaydeden Tanrıkulu, taşınmazların satışında kararların nasıl alındığını da Bakan Ali Yerlikaya’ya sordu.


Sezgin Tanrıkulu İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması için verdiği soru önergesi şu şekilde:


31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirecek yerel seçimler öncesi taşınmaz satışına karar verilmesinin gerekçesi nedir?
İhale kararının gerekçesi kamuoyuyla paylaşılacak mıdır? 

31 Mart 2024 tarihi itibariyle görev süresi kesin olarak dolacak olan “Kayyum”un satış kararından Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? 

2 ayrı taşınmaz için belirlenen “muhammen bedel” hangi kriterlere göre belirlenmiştir? 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kayyumu, görev süresi boyunca kent genelinde toplam kaç taşınmazın satışını gerçekleştirmiştir?

Bahse konu satışların bedelleri nedir? Bu satışlardan elde edilen gelirler hangi kalemler için harcanmıştır? 

Kayyum yönetimi sebebiyle herhangi bir Belediye Meclisi mekanizmasının olmadığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde taşınmazların satışı gibi tüm kenti ilgilendiren önemli kararlar nasıl alınmaktadır?

Kayyum yönetimi kent genelinde taşınmaz satışları için gerçekleştireceği ihaleleri Bakanlığa bildirmekte midir?

 Diyarbakır genelinde son 5 yılda belediyeye ait mal ve taşınmazlar kimlere ve toplam ne kadar bedelle satılmıştır?

Editör: Ali Çekdar KORKMA