Ali Çekdar Korkma

İdil-Midyat çevre yolunda trafik işareti, ışıklandırma gibi eksiklikler ile alt ve üst geçitlerin bulunmaması nedeniyle yaşanan trafik kazaları meclis gündemine taşındı.

DEM Parti Şırnak milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan ile Mehmet  Zeki İrmez, İdil-Midyat çevre yolunda yaşanan trafik kazalarına ilişkin Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından cevaplandırılması için Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Verilen soru önergesinde şu sorular solurdu:

Şırnak’ın İdil ilçesinde bulunan ve ilçe merkezi boyunca uzanan İdil-Midyat çevre yolu; trafik işareti, ışıklandırma gibi eksikliklerin giderilmemesi, alt ve üst geçitlerin bulunmaması nedeniyle yaşanan kazalarla sürekli gündeme gelmektedir.

Söz konusu çevre yolunda son ölümlü kaza ise 10 Mayıs 2024 tarihinde yaşanmıştır. Beş yaşındaki Umut Kaya, yolun karşısına geçmek isterken araç çarpması sonucu yaşamını yitirmiştir.

Çevre yolları, trafik yoğunluğunu ve güvenliğini sağlama amacı güderken ihmal ve hizmet eksikliğinden dolayı İdil-Midyat çevre yolu ölümlere doğrudan neden olan bir hayati bir probleme dönüşmüştür. Konuya ilişkin yapılan başvurular ve çağrılar sürekli yanıtsız kalmış bugüne kadar çözüme ilişkin sahici bir adım ise atılmamıştır.

Şırnak’ta yapımı tamamlanmayan, yarım kalan ve şerit eksikliği bulunan, gerekli sinyalizasyon ve levhalandırmanın yapılmadığı bozuk ve güvensiz yollar ölüm saçmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı’nın ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluklarını yerine getirmesi, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içerisinde problemli yollara ilişkin adım atması ve kaza modellemeleri geliştirerek ilgili yollara ilişkin önlem alması tüm yakıcılığıyla önemini korumaktadır.

Bu bağlamda;

1.        Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün İdil-Midyat çevre yolunda meydana gelen kazaların önlenmesine ilişkin herhangi bir çalışması var mıdır?

 

2.        Son 5 yılda İdil-Midyat çevre yolunda kaç trafik kazası yaşanmıştır? Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiş kaç kişi yaralanmıştır?

 

 

3.        İdil-Midyat çevre yolunda alt ve üst geçit yapımı ile trafik işareti, ışıklandırma gibi eksiklikler ne zaman giderilecektir?

 

4.        Bakanlığınız İdil-Midyat çevre yolunda yaşanan kazalara ilişkin herhangi bir denetim yapmış mıdır? Sorumlulara ilişkin idari herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır?

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA