FARUK BALIKÇI - HABER

MİT, 5-14 yaş arası ilköğretim okulu öğrencilerinden çocukların hayallerindeki ‘gizli ajanı’ resmedebilecek ya da ‘istihbarat’ veya ‘güvenlik’ kelimesini anlatan mektup istedi. Gönderilen resim ve mektuplardan seçilenler MİT'in resmi internet sitesinde yayınlanacak.

KONU MECLİS’E TAŞINDI

DEM Parti Tunceli Milletvekili Ayten Kordu, MİT’in açtığı yarışmanın çocuk gerçekliğine uygun olmadığını dile getirerek, “MİT’in de ‘23 Nisan’ dolayısıyla ‘güvenlik’, ‘istihbarat’ ve ‘gizli ajan’ gibi çocukların zihinsel süreçlerinde olumsuz etkiler yaratabilecek bir etkinlik düzenlemesi kabul edilmesi mümkün değildir. Diyanet ve MİT gibi devletin ideolojik kurumları aracılığıyla çocukların kendi gerçekliğinden uzaklaştırarak çocukları küçük yaşta ajanlığa teşvik etme çabasından başka bir şey değildir. Bu nedenle çocuk gerçekliğine ve pedagojiye uygun olmayan bu yarışmanın çocukların psiko-sosyal gelişimlerini de olumsuz etkileyeceği açık olan bu yarışma, bir an önce iptal edilmeli ve duyurusu MİT'in internet sayfasından kaldırılmalıdır” dedi.

BAKAN TEKİN’E SORDU

Kordu, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

“*Çocuk gerçekliğine ve pedagojiye uygun olmayan bu yarışmanın çocukların psiko-sosyal gelişimlerini de olumsuz etkileyeceği açık olan bu yarışmaya hangi gerekçelerle izin verilmiştir?

*Söz konusu yarışmasının çocukların psiko-sosyal gelişiminin olumsuz etkileyeceği ihtimaline dair uzman görüşlerine başvurulmuş mudur? Başvurulmuşsa söz konusu görüşler kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?

*MİT, bu yarışmayı planlarken bakanlığınızdan herhangi bir görüş veyahut da bakanlığınızla ortaklaşma talebinde bulunmuş mudur? Bulunduysa tarafınızca verilen cevap ne yönlü olmuştur?”

Muhabir: FARUK BALIKÇI