Mehmet Mucahit CEYLAN – ÖZEL HABER

Türkiye'deki vatandaşların Avrupa vizesi için başvurduğu tek yetkili kurum olan IDATA'dan yaklaşık 6 aydır kimsenin rezervasyon yaptırmadığı iddia edildi.

TEK RESMİ KURUM 6 AYDIR VİZE RANDEVUSUNA KAPALI

İddialara dair Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Turan Partisi Genel Başkanı Cengiz Çiftçi, "IDATA vatandaşların Avrupa vizesi için başvurduğu yetkili tek kurumdur. Kurum kendi web sitesi üzerinden vize randevusu vermektedir. Ancak en az 6 ay gibi uzun bir zamandır kimse bu siteye girerek vize alamamakta. Vize almak için siteye giriş yapılıp, kaydolduktan sonra 'site tüm randevular kapalıdır/ doludur, vize randevusu yoktur' diye uyarı vermektedir" dedi.  

Şok Iddia Avrupa Vize Randevusu 250 Dolara Satılıyor 3

"VATANDAŞLARIN SEYAHAT HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI"

IDATA üzerinden hiç kimsenin randevu alamadığını dile getiren Çiftçi, şunları söyledi:

"Çünkü IDATA para kazanmak üzere bir anlaşma yapmış tüm randevuları vize şirketi denen birkaç şirkete para karşılığı satmış. Yani her vatandaş minimum 250 dolar ekstra para vermeye mahkum edilmiş. Mutlaka bu aracı vize şirketlerine bu ekstra 250 doları vermek zorunda kalıyorlar. Aksi takdirde vize randevusu alamıyorlar. Aslında bu olanlar uluslararası anlaşmalara aykırı ve suç teşkil ediyor. Bu konu artık Dış İşleri Bakanlığı'nın konusu olmalı. Randevuları bu şekilde satılması bir suçtur. Ayrıca insan haklarına aykırı. Kimse uluslararası anlaşmalara uygun olarak T.C. vatandaşlarının seyahat etme hakkını zorla ve tabiri caizse hile ile elinden alamaz."

Şok Iddia Avrupa Vize Randevusu 250 Dolara Satılıyor 2

Muhabir: Mehmet Mücahit CEYLAN