ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Mitinge, “Jin, Jîyan, Azadî” yazılı dev pankartın arkasında DEM Parti Milletvekilleri, belediye kadın eş başkan adayları, Barış Anneleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Rosa Kadın Derneği, Cumartesi Anneleri, STK ve bazı siyasi partilerin kadın temsilcileri katıldı. Yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken kadınlar, kadın cinayetleri, baskı, şiddet, eşitlik, özgürlük, İstanbul Sözleşmesi gibi sorun ve taleplerini pankart ve sloganlarla dile getirdi.

Diyarbakır’da Kadınlar Haykırdı Jin, Jîyan, Azadi3
Mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Serra Bucak, KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya konuşma yaptı.

“BU COĞRAFYAYA BARIŞI GETİRECEĞİZ”

Kadınların gününü kutlayarak konuşmasına başlayan DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Serra Bucak, “Sevgili Amedli kadınlar bizler adalet, direniş şiarını direnen annelerden öğrendik. Ve onların kıymetli yolunda mücadelemizi büyütmekten vazgeçmeyeceğiz. Ve bizler 40 yıldır süren kadın özgürlük mücadelesinin öznesi olan kadınlara ve yoldaşlarımıza borçluyuz. Gültan Başkan bizim onurumuz, Amed’in gururu. Buradan bin selam, yolu açık olsun. Biliyoruz ki bu coğrafya tekçi, vesayetçi erkek anlayışına, Ankara’daki iktidara inat bu coğrafyaya barış getireceğiz. Bu barış kadınlarla gelecek” dedi.

Diyarbakır’da Kadınlar Haykırdı Jin, Jîyan, Azadi4


“MÜCADELEDE, ÖZGÜRLÜKTE ISRARCIYIZ”

KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak da konuşmasında şunları söyledi: “Sevgili kadınlar, bizler cinsiyet eşitsizliğini iş yerlerimizde, tarlada, cezaevinde ve yaşamın her alanında deneyimliyoruz. Biz kadınlar cezaevindeki işkencelere, tecritte karşı nasıl direnişin ön saflarındaysak emek ürettiğimiz iş yerlerinde emeğimizin görünmesi içinde ön saflarda olmaya devam edeceğiz. Ve biz kadınlar biliyoruz ki çoklu kimliklerimizle emeğimizin görünür olabilmesi için hayatı kurmak ve yeniden inşa etme durumunayız. Jin, Jîyan, Azadî sloganıyla bütün dünyaya yürüttüğümüz mücadeleyi gösterdik. Mücadelede ısrarlıyız özgürlükte kararlıyız.”

Diyarbakır’da Kadınlar Haykırdı Jin, Jîyan, Azadi5


Konuşmasında kayyum atamalarından sonra belediyelerdeki kadın kurumlarının kapatıldığını hatırlatan DEM Parti Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Kayyımların en çok saldırdığı alan, bizim belediyelerimizdeki kadın politikalarımız olmuştur. Eş başkanlık ve eşit temsiliyeti tartışmaya açmaya kalktılar, biz kadınlar izin vermedik, izin vermeyeceğiz. Amed olarak, kadınlar olarak, kadın eşbaşkanlarımızın etrafında demokratik kadın özgürlükçü belediye anlayışımızı icra edeceğiz. Biz kadınlar, kadın bakış açısıyla kadınların rahat edeceği bir şekilde hep beraber inşa edeceğiz” diye konuştu.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI