HABER - Ali Çekdar KORKMA

Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilen Temmuz 2018’den sonra tasarruf konulu dört genelge yayınlandığını ancak bunların hiçbirine uyulmadığını ifade etti. Cupolo, “Aradan geçen üç yıldan kısa bir süre zarfında; ‘İmam neyse cemaat de odur’ düsturu kabul görmüş olacak ki TBMM’deki 269 AKP milletvekili 2023 yılı boyunca verdikleri toplam 11 önergeden oluşan yasama çalışması için kişi başı her ay 114 bin lira maaş almış; yasama çalışmalarından arta kalan zamanlarını ise ıstakozlar yiyerek, rolexler beğenerek değerlendirmişlerdir.

Havsalayı aşan bu israf kültür ve kervanına her kurum, her makam karınca kararınca kendi bütçesi oranında katılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığının Audi A8 talepleri, Cumhurbaşkanı ziyareti için Van Büyükşehir Belediyesi kayyımının 1.5 milyona yaptığı bayrak ve poster alımları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımının seçimlerden sadece birkaç gün önce 'temsil ve ağırlama giderleri' adı altında 770 bin liraya 267 kilo çerez ve çikolata alımları bunlardan akla ilk gelenlerdir. Görülmüştür ki; tasarruf tedbirlerinin dışında tutulan istisnai, acil ve zorunlu haller; bizatihi Cumhurbaşkanının, bakanların, genel müdürlerin, valilerin, başkanların rutin harcamaları olmuştur” dedi.


BAĞLAR BELEDİYESİ’NDEKİ DURUMU ANLATTI

Tasarruf paketinin açıklandığı gün Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çetin’in de personel maaşını ödeyemediklerini duyurduklarını hatırlatan DEM Parti Milletvekili, şöyle devam etti:

“Paketin açıklandığı saatlerde, seçimlerde Diyarbakır Bağlar Belediyesini kayyımdan devralan eşbaşkanlar Leyla Ayaz ve Siraç Çetin, mayıs ayı personel maaşlarını ödeyemez durumda olduklarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Mayıs ayı gelir ve gider tablosunun da yer aldığı açıklamada “Kamu kaynaklarını sorumsuzca kullanan norm kadro dengesini gözetmeden, aile bağları, ticari ve bürokratik ilişkilerini ön plana alarak sınırsızca personel alımına giden "Beyoğlu Kayyum Yönetiminin" bütçede açtığı onarılmaz gedik yüzünden maaşları ÖDEYEMİYORUZ. Hiç yatırım yapmaz hizmet etmez isek dahi sadece personel maaşlarını ödemek için 40 MİLYON TL'ye, aylık hizmetleri karşılamak için 80 MİLYON TL'ye toplam 120 MİLYON TL 'ye ihtiyacımız var” diyerek isyanlarını dile getirdiler. Salt kayyım yönetimindeki belediyelerde değil tüm Türkiye sathında iktidar partisinden diğer partilere geçmiş belediyelerde, yeni belediye başkanları devraldıkları yerel yönetimlerin akıl almaz boyutlara varan borçlarını ilan ettikleri halde; kamuyu zarara uğratan, kamu mali disiplinini bozan, görevlerini kötüye kullanan hiç kimse için soruşturma açılmamış, müfettiş ve denetçiler görevlendirilmemiş, borçlar kamuyu zarara uğratanlara rücu edilmemiştir.


MECLİS ARAŞTIRMASI İSTENDİ

Sürdürülebilir borç ve nesiller arası adaletin belediyeler nezdinde sağlanabilmesi için belediye borçlarının araştırılması, yargı ve yürütmedeki denetim makamlarının suskunluğunun nedenlerinin açığa çıkarılması, personel maaşı ödeyemeyen bu kurumların hizmet yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amaçlarıyla ivedi olarak bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederim.”

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA