HABER - Ali Çekdar KORKMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Milletvekili Ömer Öcalan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Çocuk İş Cinayetleri Raporu’na göre, 22 yıllık AK Parti iktidarı döneminde 907 çocuğunun iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Raporda en çok çocuk işçi ölümünün meydana geldiği şehrin Urfa olduğuna vurgu yapan DEM Parti Milletvekili Öcalan, diğer şehirlerde ölen mevsimlik çocuk işçileri sıralamasında ilk sırada da Urfalılar olduğunu kaydetti.

“ÖLÜMLER NEDEN ÖNLENEMİYOR?”

Öcalan, Bakan Işıkhan’a şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

“*Urfa ilinde MESEM kapsamında eğitim alan öğrenci sayısı kaçtır? MESEM kapsamında çalışan(stajerlik,çıraklık) çocuk işçi sayısı kaçtır?

*Son 5 yılda ülkedeki kayıt dışı çalışma oranı kaçtır? Son 5 yılda kayıt dışı çalışan çocuk işçi oranı kaçtır?

*Çocuk işçi ölümlerini önlemek için bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Hangi çalışmalar yapılmaktadır? Konu ile ilgili çalışmalarınıza rağmen çocuk işçi ölümlerinin önlenememesinin nedeni nedir?

*ISIG Meclisi raporunda en çok çocuk işçi ölümlerinin meydana geldiği şehrin Urfa olduğu belirtilmiştir. Urfa’da yaşanan çocuk işçi ölümlerinin ardından bakanlığınız tarafında herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? 

*Urfa ilinde MESEM kapsamındaki işyerlerinin denetimleri hangi sıklıkla yapılmakta dır? Denetimlerde kaç ihmal bulgusuna rastlanmıştır? Denetimlerde ihmali bulunduğu tespit edilen idarecilerle ilgili idari soruşturma başlatılmış mıdır?

*Son 5 yılda Urfa’da çocuk işçi çalıştırdığı gerekçesiyle kaç işletmeye soruşturma açılmıştır? Kaç işletmeye cezai yaptırım uygulanmıştır?

*Son 5 yılda Türkiye’de çocuk işçi çalıştırdığı gerekçesiyle kaç işletmeye soruşturma açılmıştır? Kaç işletmeye cezai yaptırım uygulanmıştır?”

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA