Dilşad Said, 1958 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Duhok’ta doğdu. Kürt müzisyen ve besteci olan ve özellikle çağdaş Kürt müziğini büyük oranda etkilediği düşünülen Said, Bağdat müzik enstitüsünden mezun olduktan sonra Bağdat televizyon ve radyo orkestra şef asistanlığı yapmış.

Kürt sanatçı Dilşad Said, 1984 yılında çalışmalarına Wales Üniversitesi’nde devam etmiş, yüksek lisansını tamamlayarak M.A derecesini 1988 yılında almıştır. Kariyerine Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde diploma-solo-kemancılık yaparak devam eden sanatçı, Doğu Avrupa’da da keman ve kompozisyon çalışmıştır.

Ünlü kemancının ilk CD’si “Keman için Kürt Ezgileri Üzerine Çeşitlemeler“ olmuştur. Şuan Avusturya’da yaşayan Said, üniversitelerde müzik eğitimi veriyor.

Şiwan Perver ve birçok tanınmış Kürt müzisyenle çalışan Said, klasik Kürt müziği ile Batı klasik müziği arasındaki bir köprü olarak görülmektedir.

2012 yılında Türkiye’de müzik turnesine çıkan sanatçı, İstanbul, İzmir, Mersin, Diyarbakır ve Ankara’da konserler verdi.

2015 yılında Çek Ulusal Senfoni Orkestrası tarafından Ezidi halkının katledilmesi ve Şengal’ın İŞİD tarafından ele geçirilmesi hakkında bir oratoryo olan “Peşmerge“yi besteledi.

Said, 2018 yılında Avusturya Salzbur Mozarteum Üniversitesi’nde müzik tarihi alanında doktora derecesi aldı.