HABER - Ali Çekdar KORKMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e önerge veren Tanrıkulu, 19 Mayıs günü Muş’un Üçevler Karakolu’na bağlı kolluk kuvvetleri ve korucuların, bir yurttaşın evini bastığı, 500 küçükbaş hayvanına el koyduğu, çobanlık yapan 12 yaşındaki çocuğunu silah yoluyla korkuttukları iddialarını sordu. Tanrıkulu, Bakan Yerlikaya’dan şu soruların yanıtlanmasını istedi:


GÖREVLİLER HAKKINDA İŞLEM YAPTINIZ MI?”

“*19 Mayıs 2024 Günü Muş Üçevler Karakolu’na bağlı kolluk kuvvetleri ve korucuların, bir yurttaşımızın evini bastığına, evini terk etmesini istediklerine, yaklaşık 500 küçükbaş hayvanına el koyulduğuna, çobanlık yapan 12 yaşındaki çocuğunu silah yoluyla korkuttuklarına dair iddialar doğru mudur?

*Anılan iddialar doğru ise, yurttaşımızın evinin basılmasının yasal gerekçesi nedir? Bu baskın yapılırken herhangi bir adli makamdan karar alınmış mıdır?

*Bahse konu iddialar doğru ise, ilgili ikametgahta yaşayan yurttaşımızın evini terk etmesini istenmesi hangi yasal gerekçeye dayanmaktadır?

*Eve yapılan baskın ve devamında gelen kötü muamele insan haklarına aykırıdır; yasal değildir. Dolayısıyla yasal olmayan bu eylemi gerçekleştiren görevli personeller hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?

*İddiaya konu olan ev baskınına maruz kalan yurttaşımızın yaklaşık 500 küçükbaş hayvanının akıbeti nedir?

*Bahse konu olayın tapu ve kadastroya dair işlemlerin eksikliğiyle ilgili olduğuna dair iddialar mevcut ise; güvenlik uygulamalarıyla alakası olmayan bir konuda korucuların da baskında bulunmasının gerekçesi ve izahı nedir?

*İlgili olay yaşandıktan sonra iddia sahibi yurttaşımızın baskın yapılan evde bulunan ikametgahının bilgisi ve rızası dışında silinmesinin gerekçesi ve izahı nedir? 

*19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak resmi tatil ilan edilmiştir. Bahse konu olayda yapılacak bir tebligat varsa, bunun yasal iş günü sürelerinin içinde yapılması gerekir.
Dolayısıyla resmi tatil olan günde böyle bir tebligatın izahı ve gerekçesi nedir?

*Kolluk güçleri yasaların kendilerine tanıdıkları sınırlar çerçevesinde kalmak durumundadırlar; herhangi bir yurttaşımıza yasaların kendilerine tanıdıkları yetkileri kullanarak kötü muamelede bulunamazlar; dolayısıyla ilgili görevli personeller hakkında ne tür yasal işlemler yapılacaktır?

*Bahse konu olaya maruz kalan yurttaşımızın yaşadığı mağduriyetin giderilmesiyle ilgili izlenecek yol nedir?”

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA