Toplumdaki alım gücü günden güne değerini yitirmekte.

Bunun yanı sıra kredi kartlarına gelen sınırlamaların vatandaş üzerindeki geçim kaygısı etkisi, psikolojik olarak yıpranmaya ayrıca aile yapısının bozulmasına kadar birçok problemi ortaya çıkarmaktadır.

İnsanlar bu konuyla ilgili eli kolu bağlı bir şekilde piyasadaki konjonktürleri hayal bile kuramadan izlemektedirler. Çözüm ile ilgili el ile tutulabilir bir öneri bile yok. Süratle hükümet tarafından sorunun çözülmesi adına adım atılmalı, tabiri caizse kurtuluş paketleri adında projeler öne sürülmeli, toplum refahı kısa sürede sağlanmalıdır.

Toplum refahı ikili ilişkiler, aile düzeni, özgürlük gibi parametrelerle sınırlandırılıyorken; dönem sıkıntılarının başında gelen ekonomik sıkıntıların var olması ülke adına çözülmesi güç bir hale gelmiş olup bekâr vatandaşlar için evlenme, araç sahibi olma ya da gayrimenkul sahibi olma hayal derecesine gelmiştir.

Durum bu şekildeyken yatırım yapma gibi bir konu söz konusu bile olmamıştır. Sonuç olarak tekrar belirtmek gerekirse hükümetin konuyla ilgili reformları merakla beklenirken gelecek bir adımın vatandaşlar üzerinde olumlu bir umut haline gelmesi ve toplumsal psikolojinin nefes alması anlamına gelecektir. Tüm vatandaşlar olarak sorunun çözülmesi için somut adımlar bekliyoruz.