Bu hafta köşemi çok kıymetli, çalışkan, yeteneğiyle adı sınırları aşan genç yaşında bizlerin gurur kaynağı olan hemşerimiz Hakkı Akdeniz’e ayırarak, kıymetli bir kişiliğin biyografisini sizlerle paylaşmak istedim.

1984 yılında Silvan’da doğan Hakkı Akdeniz 13 yaşında ilçeden ayrılarak, fırsatlar ülkesi Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Fırsatlar ülkesinin kapısı Hakkı Akdeniz için de aralanmış oldu. New York'a gittiğinde metroda da sabahladı günlerce, evsizlerle birlikte yaşadı. Bir süre sonra katıldığı bir yarışma hayatını değiştirdi.

Silvanlı Hakkı Akdeniz, evsiz, parasız ve aç kalarak büyük çileler çektiği New York sokaklarında azmiyle 3 kez dünya pizza şampiyonluğuna ulaşırken, yedi pizza ve bir taco dükkanı sahibi oldu.

ABD'deki hayatına, Kanada'dan New York'a kaçak girerek başlayan Hakkı Akdeniz, azmi ve çalışkanlığıyla pizza imparatorluğuna uzanan büyük bir başarıya imza attı. O bir Silvanlı, o bir Dünya Pizza Şampiyonu…

Küçük yaşta Silvan’da Lahmacuncuda çalışarak hamur yapmayı öğrendi. 1997 yılında Kanada'ya giderek yaklaşık 4 sene üvey ağabeyinin yanında bir pizza dükkanında çalıştı. Burada zaman içinde Latin Amerikalı bir kadınla hayatını birleştiren Akdeniz bir erkek çocuğu sahibi olurken çocuğunu 10 yaşına kadar göremedi.

Ailevi nedenlerden dolayı ABD'nin New York kentine gitme kararı alan Akdeniz,  evsiz, aç ve susuz kaldığı New York'taki ilk günlerinde şöyle ifade etti: "Ağabeyimin bir arkadaşı beni otobüs durağında karşılayacaktı. Kendisini otobüs durağında yaklaşık 3-4 gün bekledim ama beni almaya kimse gelmedi. Cebimdeki para da biterken günlerce sokakta evsiz kaldım."

Akdeniz, daha sonra ABD'deki yeni hayatında günlerce sokakta yaşarken hayati tehlikeler atlattı.

Bir gün sabaha karşı, sokakta tanıştığı Senegalli evsiz siyahi arkadaşıyla üzeri kapalı büyük bir çöp konteynerinde uyurken, konteynere yanaşan bir çöp kamyonuna, çöplerle birlikte atıldığı anda uyanarak, çöp gibi öğütülmekten son anda kurtuldu ve aynı zamanda Senegalli arkadaşının da canını kurtardı.

Kanada'daki eşinden dolayı İspanyolca öğrenmesine rağmen İngilizce bilmediğini belirten Akdeniz, New York'ta evsiz kaldığı dönemde bu yüzden çektiği eziyetin daha da fazla olduğunu ifade etti. Kendisi gibi İngilizce bilmeyen Senegalli arkadaşıyla Fransızca konuşan Akdeniz, birlikte başvurdukları evsizler barınağına, kimliği olmadığı için kabul edilmediklerini anlattı. Akdeniz, daha sonra başka bir barınağa kabul edildiklerini belirterek burada 9 hafta yaşadığını söyledi.

Barınakta tanıştığı Türk kadın yol gösterdi

Barınakta tanıştığı evsiz bir Türk kadının barınaktan çıkıp daha farklı bir hayata adım atmasına neden olduğunu belirten Akdeniz,  evsiz kadının kendisini Manhattan'daki Sivaslı bir restoran sahibinin yanına gitmesini tavsiye ettiğini belirterek, "O da beni New Jersey'de başka bir restoran sahibi ile tanıştırarak, orada iş bulmamı sağladı" dedi.

Daha sonra bir kaç farklı restoranda çalışan Akdeniz, bu arada boks sporuyla ilgilenmeye başladı, öyle ki bu ilgisi ve disiplini çalışması onu amatör dalda ABD Altın Eldiven şampiyonluğuna ulaştırdı.

New Jersey eyaletinde bulunan bir pizzacının yanında 2005'e kadar çalışan Akdeniz, 2006'ya kadar Kanada'daki eşi ve çocuğunu görmek için defalarca iki ülke arasında uzun yolculuklar yaptı.

Akdeniz, 2006'da  New York'a dönerek Times Meydanı'nda başka bir pizza dükkanında çalışmaya başladı ve buradaki iş arkadaşıyla ortaklık kurarak kendi dükkanlarını açma kararı aldı.

Aralık 2009'dan bugüne kadar New York'ta toplam 13’ten fazla pizza restoranı açan Akdeniz, Manhattan bölgesinde 5 olmak üzere New York'ta toplam 7 tane "Champion Pizza" dükkanı işletiyor.

2012'de ABD'deki Sandy kasırgası sırasında New York esnafı, bir pizza dilimi veya sandviçi 20 dolara satarak haksız kazanç elde etmeye çalışırken Hakkı Akdeniz, 3 dükkanını açarak New Yorklulara günlerce ücretsiz pizza ve içecek dağıttı.

Akdeniz, 2017 yılında Porto Riko'yu vuran Maria kasırgasının ardından ise New York'taki dükkanlarına su, pil, el feneri, çocuk bezi, vitamin ve kağıt havlu gibi ihtiyaç ürünleri getirenlere bedava pizza verdi. Ardından, Amerikalı ünlü müzik sanatçısı Jay-Z ile birlikte topladığı 2 tır dolusu ihtiyaç malzemesini Porto Riko'ya göndererek bu ülkede yardıma muhtaç insanlara büyük destek sağladı.

ABD yönetimi tarafından sınır dışı edilmeye çalışan ve farklı ülkelerden gelen 100 Müslüman’a New York'ta iş olanakları sağlayan Akdeniz, ayrıca, Manhattan'daki dükkanlarında artan pizzaları ise çöpe atmayarak, haftanın 6 günü kendisinin de bir dönem kaldığı Bowery Mansion adlı evsizlerin bulunduğu barınağa pizza kutularının içine para koyarak yollamaya devam ediyor.

Akdeniz, aldığı ödüller ve ABD'deki başarı hikayesiyle ilgili yaptığı açıklamada, dürüst olmanın dünyanın en büyük anahtarı olduğunu ifade etti.

Akdeniz'in dükkânlarının duvarlarında boydan boya birlikte fotoğraf çektirdiği ünlüler arasında Yılmaz Erdoğan ve Acun Ilıcalı'nın yanı sıra Hollywood'un ünlü oyuncularından Morgan Freeman, Keanu Reeves, Paul Giamatti, Neil Patrick Harris, Adam Sandler, Susan Sarandon, Kim Kardashian, Luis Guzman, Kevin Hart ve Hugh Grant gibi ünlüler de yer alıyor.

Akdeniz, her yıl Mayıs ayının son Pazartesi günü savaşlarda yaşamını yitirmiş Amerikalılar’ın anıldığı Anma Günü dolayısıyla 2017 yılında yaklaşık 6 metre uzunluğunda Amerikan bayrağı şeklinde pizza hazırlayarak ABD’lilere jest yapmıştı.

Öte yandan, 14 Ağustos 2017’de Silvan İlçemizde polisin kimlik kontrolü sırasında gözaltına alınan Hakkı Akdeniz, Amerikalı eşi Maya ve 14 yaşındaki oğlu Serhat ile yaklaşık 2 saat sonra serbest bırakılmıştı. Yaşamını iyiliğe, güzelliğe ve de memleket sevgisine adayıp bu uğurda güzel işler yapan bu değerli hemşerime bende başarılarının devamını diliyorum. Yolun açık olsu. Sevgilerimle