Geçmişten günümüze uzanan koca bir yolcuk “güzellik “kavramı felsefi estetik bir beğeni, duygu, coşku, hoşlanma duygusu uyandıran demektir. Sosyal medya işin içine girdiğinde bu kavram daha farklı bir hale gelmektedir.

Orta Çağ Avrupa’sında güzellik anlayışları tüysüz bir yüz idi. Orta Çağ kadınlarının güzellik anlayışını yansıtan tüyden yoksun yüzler modaydı. Mona Lisa’yı incelediğimde gülüşünden ziyade tüysüz oluşu da ön plana çıkmaktadır. Kadınlar daha güzel görünmek için kirpiklerindeki, kaşlarındaki hatta saçlarını koparıp yolarak daha güzel görünmeyi amaçlamaktaydı. 15 ila 16’ıncı yüzyıllar arasında kaşsız kadınlar güzel olarak kabul edilirken daha sonraları kalem kaş yapısına sahip olan kadınlar güzel bulunmaya başlanmıştır.

Günümüze kadar birçok serüven geçiren güzellik kavramı gün geçtikte daha konuşulan, tartışılan bir mesele haline geldi. Bunun en büyük sebebi ise sosyal medya. Genel olarak karşımıza çıkan günümüz güzelliği ise altın oran olarak bilinmektedir. Altın orana uygun yüz ve vücut ölçülerine sahip olan bireyler güzel olarak kabul edilmektedir. Sosyal medyanın yaygınlığı toplumun güzellik algısını da belirleyen en büyük güçtür. Pırıl pırıl ciltler, buğulu gözler, bembeyaz dişler… Uygulamalar size sonsuz filtre seçenekleri sunuyor. Sosyal medya uygulamalarında kullanılan güzelleştirici efektler sayesinde adeta bambaşka bir yüze sahip olabiliyorsunuz ama bunun sonucunda aynaya baktığımızda kendimizde daha fazla kusur bulmaya başlıyoruz. Sadece bir efektten binlerce insan yaratıyoruz. Bunlarla sınırlı kalmayıp her gün farklı bir trendler ile karşılaşıyoruz. Strawberry makeup, barbie doll vs. sosyal medyada abartılan tipolojiler mükemmellik talep ediyor. İnsanlar bu mükemmeliyet koridorunda kendilerini kaybettikçe, insanların zaaflarını gelir kaynağına dönüştüren kanallar da kârlarını artırıyor. Bize özgü bir şeyin değeri para olarak kabul edilemez. Bu özgünlükten yararlanmak için sahte hayatlar ve sahte ikonik figürler vurgulanmaya devam ediyor. Elbette mükemmellik için çalışıyoruz. Ama unutmayın, mükemmel güzellik diye bir şey yoktur ve sosyal medya da vardır.