Enteresan yönetmenler listesinde başı çekecek kadar enteresan bir yönetmen Wong Kar-wai.

Wong Kar-Wai, beyaz perdeye taşıdığı kült filmleri ile Çinli bir yönetmen. Hafıza, özlem ve zamanın geçişi hakkındaki atmosferik filmleriyle dikkat çekiyor. Kullandığı renklerle seyircilerini mest eden zamansız aşklar, sıra dışı hikayeler ve beklenmedik sonlar, ilk bakışta karmaşık gelen hikayeler aslında birbirinin aynası olduğunu er yada geç anlıyoruz ama bunun içinde takip etmemiz gereken bir sıra veriyor belirsizlik hissi veriyor.

Wong, mistik bir şekilde karşılaşan ve sonunda aşık olan kurgusal insanları tasvir etmek yerine, aşka tutunurken duygularının ağırlığına dayanamayanları tasvir ediyor. Şöyle yazıyor: "Beni öldürmeyen ama sevildiğimi bilenler var. Onun karakterleri: geçmiş; gelecek, mutluluk aşka dair unutulmaz anılar; özlem, korku; "neşe peşinde koşan" ama bulamıyorum. Bazı anlar yarısı için bile unutulmaz kalacak, sorulamayan ya da cevaplayamayan sorular var. Neden? Birbirini içine alan insanlar ve ilişkiler, içimizde olsa da birbirimizin hep içimizde kalacak. Henüz bitmedi. Neden? Wong Kar-wai'nin filmleri belirsizlik ve arzunun yanı sıra gelecek korkusunun neden olduğu geçmiş acıyı da ortaya çıkarıyor. En önemlisi, sanki herkes birbirini yanlış yerde bulmuş gibi bir zamansızlık duygusuyla karakterize ediliyor. Ya da değil. Aynı şekilde ya sürekli hareket halindedirler ya da bir yerden bir yere dolaşırlar. Taksilerde ve trenlerde karakterlerin odaları ve evleri dönüştürülür. Neden? Çevrelerindeki farklılıklara rağmen karakterler zaman zaman kendilerini öyleymiş gibi hissederler. Kendi ayakkabılarını dolduruyorlar. Hong Kong gibi Wong'un filmleri de bir geçiş aşamasındadır. Karakterler, farklı geçmişlerine, dillerine ve kişiliklerine rağmen bir aradadır ve kendilerini tanımlamaya çalışırken kendilerini izole edilmiş hissederler.

Wong'un filmlerinde Hong Kong sıklıkla göz ardı edilen bir şehir haline geldi ve bu durum başlı başına doğru olabilir.Diğerlerinde olduğu gibi Wong Kar-wai de, film çalışmalarında Hong Kong'u kendisinin ve kendisinin bir parçası olarak sunan, Hong Kong İkinci Yeni Dalgası'nın uluslararası platformdaki en önemli figürüdür; Hong'un etkisi altındaki bir birey olarak. Kişisel olduğu kadar politik de olan, ancak toplumsal ve kişisel konuları içeren daha derin anlam ve duyarlılığa sahip filmler yaratıyor. Wong, 5 yaşındayken Şanghay ailesinin bir parçası olarak Hong Kong'a taşındı ve Şanghay etkisini yalnızca kendi kimliğinden ziyade kültürünü yansıtan bir faktör olarak değerlendirdi. 1984 yılında Hong Kong'un Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu'nun imzalanmasının ardından şehir, 1997 yılından itibaren 50 yıllık bir geçiş sürecine girmiş ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı olarak "Tek Ülke, İki Yönetim Sistemi" yaklaşımını uygulayacak şekilde belirlenmiştir. Hong Kong'un kapitalist ekonomisi, sömürgecilik sonrası kimlik karmaşası ve Çin'in baskısı, ulusal film endüstrisinin temel kaygılarıdır. Wong Kar-wai'nin filmleri, küme düşme ve kimlikten kaynaklanan sosyal ve varoluşsal sorunlarla birlikte değişimin ortasında sıkışıp kalma hissini tasvir ediyor. Bu durum, filmlerde güzelliğin olumsuz bir şekilde tasvir edilmesinden sorumludur ve bu da çoğunlukla tatminsizlik duygusuyla sonuçlanır.

Özgür iradeyi azaltacak bir sürecin varlığı gereklidir. Genel anlamda ifade edilen kaygı, toplumun kendi hayatına ilişkin kaygılarını yansıtıyor olabilir, bu da sanki kendilerini ölümün eşiğinde keşfetme çabası gibi görülebilir.

Wong'un tasvir ettiği şekliyle Hong Kong, hem batı hem de doğu kültürel etkilerine kapılmış olması ve farklı kültürel çerçevesinden ortaya çıkan yeni bir kimlikle karakterize edilir. Öyle bile olsa, bu diasporalar ve kendilerini evsiz olarak tanımlayan bireyler, kültürel ve kişisel tanımların tamamen elden geçirilmesine neden oldu. Asya'nın bir türlü vazgeçemediğimiz, egzotik gözlerle özlediğimiz kısmı da, bizi birbirimize yakın hissettiren, hatta uluslararası popüler kültür unsurları da orada. Objektif bir bakış açısı sunmasa da yönetmen, Hong Kong'un kültürünü ve kimliğini çerçevelerken kişisel duygularını da katarak kendi bakış açısını aktarıyor. Yakın çekimler, yüzlerin karıştırılması ve etnik kimliği vurgulayan dillerin ve aksanların iç içe geçmesi, kültürel açıdan uzak bir izleyicinin kimliğini yok edebileceği yollardır.

Bir kez daha, her karakterin ve kişiliklerinin tanımlayıcı özellikleriyle birlikte geçişi ve bunun getirdiği sonuçları gözlemliyoruz'.

Bazen yer değiştirip atlıyorum. Aşk ve erotizm bile istila eder, bir yandan bağlantı kurma özlemini, diğer yandan da korkuyu besler. Wong Kar-wai'nin sadece "unutulmaz romantik filmlerin yönetmeni" değil, aynı zamanda en basit insan ilişkilerinin bile kültür, coğrafya ve ekonominin şekillendirdiği, çoğu zaman unuttuğumuz yapılarla şekillenmesi onun unutulmaz bir yönetmen olduğunu da gösteriyor. Romantik film yönetmeni. Sorunlarını özgün bir üslupla dile getirmeye çalışan bir yazar. Son olarak Hong Kong film endüstrisinin en ünlü yönetmeni Wong, kültürden konuşarak "karşı tarafın" dikkatini çekmek ve bu engeli yıkarak varoluşsal korkuyu yansıtmak gibi çok önemli bir görevi  yerine getirmiştir. Ve dışarıdan değil içeriden gelen hissi verir.

Söylenememiş sözlerin, yarım kalmış dokunuşların, yitik geçmişin, yalnızlığın ağırlığını daha iyi görüp kucaklamama vesile olan Wong Kar-wai kim bilir başkalarına nasıl dokunmuştur ve daha da dokunacaktır.