Bayramlar eski tadında olmasa da hep özeldir. Ayrı bir emek, özen ve hazırlık ister. Çünkü bayramı bayram yapan birliktelikler, hazırlıklar ve kalabalıklardır. Günler öncesinden başlanır hazırlığına. Temizliği, yemekleri, çöreği, kıyafeti, şekeri, kolonyası, tatlısı, alışverişi…

Bayram temizliği vardır; anneler ve evdeki genç kızları el birliğiyle evi dip köşe temizler. Hatta ev öyle temizlenir ki bayram heyecanı bir köşede dursun, yorgunluk akar o bedenlerden. Tabi yemeksiz, tatlısız ve çöreksiz bir bayram düşünülemez. Ev sahibi gelecek olan misafirlerine çeşit çeşit yiyecekler hazırlar. Şekerler arife gecesinden konmuştur bile şekerliğe. Eskiden bayramda giyilecek kıyafetler bir gün önceden baş ucuna konurdu. Bayram demek yeni kıyafetler demektir. Küçükten büyüğe herkes özenli davranır bu konuda. 

Ve bayram günü gelip çatar.

Kabirler ziyaret edilir. Önce aramızda olmayanların bayramı kutlanır mezarı başında. Sonra aile büyükleri ziyaret edilir. Herkesin kapısı açıktır bayramda. Şeker toplamaya gelen çocuklar bile bayramda yalnız bırakmaz seni. Bayram yalnızlık sevmez. Güzeldir bayramlar, sevdikleriniz varsa, kapınız çalıyorsa ve güzeldir bayramlar eski tadı veriyorsa.

Kurban Bayramı’nın anlamı nedir, neden kurban kesilir?

İslamiyet’te önemli bir bayram olan Kurban Bayramı, Müslümanların her yıl kutladığı dini bir bayramdır. Allah rızası için kesilen kurbanların dağıtılması Hakk’a olan yakınlık ve halka olan fedakarlığın gösterilmesidir. Maddi durumu olan herkes Allah’ın rızasını yerine getirmek için Kurban kesme ibadetini yerine getirmelidir.
Bu bayramın geçmişi İbrahim Peygamber'in oğlu İsmail’i Allah’a kurban etmek istemesi ve Allah’a olan bağlılığını göstermesi ile başlayan olaydan sonra gelenek haline gelmiştir. Kurban, bir Müslüman’ın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. 

Kurban kesmek sadece ibadet değil aynı zamanda toplumdaki kardeşlik, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma duygularını arttırır. 
Kurban, insanların cimrilik ve mal sevgisinin önüne geçerek, maddi durumu olmayan insanlarında Allah’ın nimetlerinden faydalanmasını sağlar.
Paylaşmayı hatırlatan bu güzel günlerde hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Babalar Günü’ne denk gelen bu bayramda, emekçi, fedakar ve sırtımızda dağ olan tüm babaların babalar gününü kutluyorum.
Sevdiklerinizle paylaştığınız güzel anlar olmasını diliyorum.