Gezegenimizin üçte birinde savaşlar devam ederken, İsrail ile Hamas arasındaki savaş, Dünya gündeminde ilk sıradaki yerini koruyor.

Arkasındaki desteklere güvenen Ortadoğu'nun şımarık çocuğu İsrail ve onun lideri Binyamin Netanyahu’yu Birleşmiş Milletler, Çin, Rusya hatta bazı Yahudiler dâhil kimse durduramıyor.
Hiçbir savaş hukukunu dinlemeyen, her türlü silahı kullanarak çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 8 binin üzerinde sivili katleden Netanyahu, kana doymamış olacak ki bu kez Tevrat'tan alıntı yaptı. Netanyahu, Filistinlileri İsrailoğulları’nın 3 bin yıl önceki ezeli düşmanı Amâlika'ya benzeterek ‘Erkekleri, bebekleri, bebekleri emziren kadınları gözünüzü kırpmadan katledin’ talimatı verdi.

Savaşın gidişatına baktığımız İsrail ile Hamas arasında görülen ancak, tarafların destekçilerine baktığımız ise bir nevi 3’ncü Dünya Savaşı’nın başladığını söylemek abartı olmaz sanırım. Zaten günümüzdeki savaşlar sadece silahla, tankla, topla olmuyor. En büyük savaş ekonomi alanında yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya Ukrayna savaşında Ukrayna’nın yanında, İsrail Hamas arasındaki savaşta ise İsrail’in yanında yer alması ve güçlerini savaş bölgesine yığması, aslında bakarsanız bir ekonomik savaşın fiiliyata geçirilmiş olduğunun kanıtıdır.

Günümüz Dünyasında ülkelerin tam bağımsız ve ayakta kalabilmesi için mutlaka daha çok üretmesi ve Dünya pazarında bir numara olacak markalar ortaya çıkarması gerekiyor ki, günümüzde teknoloji, yazılım ve pazarlama gibi markaların ilk sıralarda yer aldığını gördüğümüzde bunları üretebilecek bilim insanlarının yetiştirilmesi gerekiyor. Bu da iyi bir eğitim sistemi, demokrasi, hukuk gibi alanlarda ülkenizin ilk sıralarda yer almasından geçiyor.

Dünya’nın en önemli markaları, ülkelere göre mark değerleri ve bölgelere göre en güçlü ve değerli şirketlere baktığımızda günümüzdeki tabloyu daha iyi anlayabiliriz.

Dünyanın en değerli markaları: Amazon – 299,3 milyar dolar, Apple – 297,5 milyar dolar, Google – 281,4 milyar dolar, Microsoft – 191,6 milyar dolar, Walmart – 113,8 milyar dolar, Samsung – 99,7 milyar dolar, ICBC – 69,5 milyar dolar, Verizon – 67,4 milyar dolar, Tesla – 66,2 milyar dolar, Tik Tok – 65,7 milyar dolar.

Ülkelere göre marka değeri: Amerika Birleşik Devletleri -%49,75, Çin - %17,87, Almanya - %5,99, Japonya - %5,32, Fransa  - %4,14, Birleşik Krallık - %3,50, Güney Kore - %2,44, Kanada - %1,75, Hindistan - %1,35 ve Diğer - %7,89.

Bölgelere göre Dünya’nın en güçlü ve değerli şirketleri.

Güney ve Kuzey Amerika: En değerli marka: Amazon. En güçlü marka: Google. Avrupa: En değerli marka: Deutsche Telekom, En güçlü marka: Swisscom. Orta Doğu ve Afrika: En değerli marka: Aramco, En güçlü marka: Etisalat. Asya-Pasifik: En değerli marka: Samsung, En güçlü marka: Wechat.

Bunları niye yazdım. Anlatayım size. Geçtiğimiz gün ev ve işyerlerine bırakılan bir el ilanı dikkatimi çekti. Masumları Öldürün Kurşun Bizden Olmasın başlıklı ilanda,’Doğrudan veya dolaylı olarak İsrail’e destek verdiği bilinen Markalar. Filistin’de Müslümanları öldüren füzeler ve mermiler bu firmaların desteği ile alınmaktadır. Mecbur kalmadıkça bu ürünleri kullanmayalım. Tanıdığımız herkese bu listeyi yayalım. İmkanı olanlar bu listeyi çoğaltıp etrafındaki duyarlı vatandaşlara dağıtsın. Yahudiler paraya taparlar. Onları durdurabilecek en önemli şey para kaybetmeleridir. Bu şirketler para kaybettikçe kendileri İsrail'e baskı yaparak savaşı durdurmalarını sağlayacaktır. Lütfen bu listeyi buzdolabınızın kapağına yapıştırın.'

Gıda, İçecek, Temizlik Malzemesi, Giyim ve Elektronik madde başlıklarından oluşan o ürünler hangileri derseniz. Yazayım.

Gıda: Danone, Maggi, Jacobs, Banana, Mc Donalds, Burger King Knorr, Calve, Komili, Becel, Rama, Sana, Fırst Sakız, Falım Sakız, Milka, Ruffles, Doritos, Lays, Cheetos, Nesle, Magnum, Algida, Tamek, Carte D'or, Danette, Kent, Nesquik, Kraft, Toybox, Pringles, Kitkat, Olips, Tofita, Vivident.

İçecek: Coca Cola, Pepsi, Fanta, Sprite, Schweppes, Cappy, Sırma, Damla, Hayat, Sensun Akmina, Fuse Tea, 7Up, Nestle, Lipton, Nestea, Marlboro, Parliament, Pall Mall, Muratti, L&M, Furuko, Yedigün, Coffee Mate, Starbucks Cafe.

Temizlik Malzemesi: Ace, Ariel, Omo, Alo, Cif, Fairy, Calgon, Colgate, İpana, Sensodyne, Clear, Head&SHoulder, Dove, Elidor, Pantene, Palmolive, Orkid, Prima Bebek Bezi, Carrefour, Rexona, Oral-B, Rinso, Yumoş, Hacı Şakir, Signal, Protex, Loreal, Johnsons Baby, Finish, Pantene, Domestos, Axe, Koroplast, Blendax, Gillette.

Giyim: Tommy Hilfiger, Nike, Adidas, Vakko, Polo, Hugo Boss, Calvin Klein, Giorgio Armani, Timberland, Levi’s, Müjde Çorap, Parizyen Çorap, Lee, Puma, Convers.

Elektronik: Hp Bilgisayar, IBM, Nokia, Apple, Ford, Hyundai, Intel, Kingston, Motorola, Oldsmobile, General, Mustang, AND, Chevrolet, Harley Davidson, Dell, Dodge, Alarko, Profilo, Varta.

Elbette ki hepsi bu kadar değil. Daha fazla olduğundan kesinlikle eminim. Ancak uzatmadan sorulması gerekeni sorayım: Peki Kardeşim Biz ne Üretiyoruz.

Sevgiyle kalın.